Ördekli Kültür merkezi

Bursa gezi planınızda mutlaka bulunması gereken Ördekli Hamamı Osmanlı padişahı Yıldırım Beyazıd  döneminde 1390 – 1400 yılların sonunda yapımına başlanmış ancak savaşlar nedeniyle Çelebi Mehmed döneminde tamamlanmıştır. Halk arasında Eski Yeni Hamam olarakda bilinmektedir.

Günümüzde hamam olarak kullanılmamaktadır. 2008 yılında yapılan restorasyon çalışmaları sonrasında yapı Kültür Merkezi olarak hizmet vermektedir.

İnşaat Tarihi

İnşasına başlandığı dönemlerde Timur’un desteğini arkasına alan Anadolu Beylikleri Osmanlı’yı yenilgiye uğratması sonucu Bursa şehri yağmalanmıştır. Bursa Ulu Cami dahil olmak üzere bir çok yapı yakılmış ve yerle bir edilmiştir. Ankara Savaşı sonrası Osmanlı Devletinde taht kavgaları 1413 yılında Çelebi Mehmet’in tahtı ele geçirmesiyle son bulmuştur. Bu tarihten sonra yarım kalan inşaat devam ettirilerek tamamlanabilmiştir.

Hamamın ön bölümünde bulunan çeşme 1485 yılında Sadrazam Çandarlı İbrahim Paşa tarafından eklenmiştir. 1620 yılında Hamamın halvet kubbesi ve duvarlardaki tuğla kiremitlerinin hava şartlarından etkilenmesi nedeniyle Frenk kiremidi ile örülmüştür.

Ördekli Hamamı Hakkında Bilgi

Ördekli Hamamının yakınlarında bulunan ve 1360 – 1389 yılları arasında tahtta kalan I. Murat döneminde yapılan Nalıncılar Hamamı sonrasında yapılması sonucu Ördekli Hamamına Yeni Hamam denmiş ve bölgede hamam sayılarının artması sonucu Eski Yeni Hamam adıyla anılmaya başlanmıştır. 

Ördekli Hamamı Osmanlı Döneminde kadınlar ve erkekler için ayrı bölmeleri bulunan ve Çifte Hamam olarak adlandırılan bir yapıya sahiptir. Bursanın en büyük tarihi hamamıdır. Ayrıca hamamın suyunu ısıtmak için kullanılan ve hamamın alt bölümünde bulunan külhandan gelen ateş dumanı ve sıcak suyu duvarlarda sirkülasyon yaptırılarak yapının tümüyle sıcak kalması ve ortamın ısısının yüksek tutulabilmesine olanak sağlamaktadır.

Günümüzde kültür merkezi olarak hizmet vermektedir. Görünümü tam anlamıyla bir tarihi yapı olduğu izlemini net bir şekilde vermektedir. Duvarları 3 sıra tuğla 1 sıra kesme taş düzeni ile örülmüştür.

Ördekli Hamamı Restorasyonu

Ördekli Hamamı Restorasyon Öncesi Durumu (wowturkey.com – deniz_82)

Hamam Bursa şehir tarihinde küçük kıyamet olarak bilinen 2 Mart ve 12 Nisan 1855 yıllarında meydana gelen iki büyük deprem sonucu büyük hasar görmüştür. Bu hasar sonrasında yapılan Abdal Caddesi genişletme çalışmaları sonucu bazı bölümleri yıkılmış ve uzun yıllar yapı metruk bir halde bırakılmıştır. Son olarak 2006 yılında başlanan 2008 yılında bitirilen restorasyon çalışmaları sonrasında kültür merkezi işlevi kazandırılmıştır. Restorasyon Bilgileri Kaynağı

Ördekli Hamamı Restorasyonu 2007 (wowturkey.com ugurcavac)

Çok Amaçlı Kültür Merkezi olarak hizmet veren yapı seminer salonları, Dinlenme, kahve, sergi salonları, sanat ve uygulama salonları gibi bir çok bölümü bulunmaktadır. 1400 m2 kapalı alana sahip olan kültür merkezi tarihi yapısı, tarih kokan koridorları ve restorasyon düzenlemeleri ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir nokta.

Bursa Ördekli Hamamı Kültür Merkezi Nerede

Osmangazi ilçesi Tayakadın tarafında Haşim İşcan caddesi üzerinde bulunmaktadır. Ayrıca Demirtaşpaşa Metro İstasyon Durağı yakınlarındadır.