Ana Sayfa Kocaeli Ormanya – Uzuntarla Tabiat Parkı – Kocaeli

Ormanya – Uzuntarla Tabiat Parkı – Kocaeli

Ormanya adı verilen Uzuntarla Tabiat Parkı Kocaeli’nin Kartepe ilçesi D100 karayolu kenarında bulunuyor. Avrupanın en büyük doğal yaşam parkı olarak tanıtılan parkın sosyal tesislerinin yapım aşaması 2019  ediyor yılında da gelişerek devam ediyor.

Ormanya Hakkında Bilgi

Temmuz 2018’de ziyaret ettiğim parkın bazı noktalarında iş makineleri ve belediye çalışanları peyzaj ve yapı çalışmalarına devam ediyordu.  2019 yılı ziyaretimizde ise bir çok alanın kullanıma açılmış olduğunu ve yeni alanların eklendiğini gördük.

Kocaeli ve Sakarya’ya neredeyse eşit uzaklıkta bulunan park gerçekten doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenler için biçilmiş kaftan. Çocuk hayvanat bahçesinde bulunan hayvanlar çocuklardan çok yetişkinlerin ilgisini çekiyor, büyük ve küçük baş hayvanların yanısıra kuş çeşitleri ve bir çok sürüngenin bulunduğu bölümlerde var.

Ayrıca hayvanat bahçesi dışında parkın çeşitli noktalarında restaurant ve kafeterya olacak yeni yapılar yapılıyor.

Ormanya içerisindeki yapı çalışmaları

Avrupanın en büyük doğal yaşam alanında 5500 metre ve 3500 metrelik bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Ancak çocuklu aileler için tabiki bu parkur biraz meşakatli. Park girişinde sizi kamelya ve oturaklar karşılıyor. Yoğun bir kalabalığı karşılamaya yetecek kadar masa bulunuyor. İçeride ateş yakmak yasak. Mangal ve semaver yapılamıyor. Ancak piknik tüpü ile bir şeyler ısıtan kişileri gördüm.

Piknik alanının hemen yanında çocuk oyun parkları, voleybol sahası gibi eğlence alanları bulunuyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bölge hakkındaki sayısal bilgileri şöyle;

Kocaeli’nde, tüm bölümleri tamamlandığında 4 bin dönüm alandan oluşacak Doğal Yaşam ParkıOrmanya, 53 farklı türden 467 hayvanı içinde barındırıyor. Ala geyikler, ceylanlar, karacalar gibi birçok tür park içerisindeki doğal yaşam alanlarında nesillerini sürdürüyor. Vatandaşlar, 53 farklı türden hayvanı doğal yaşamlarında ziyaret edebiliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen projede ayrıca 40 araçlık karavan kamp alanı, 3 bin araçlık ücretsiz otopark, 100 çadırlık kamp alanı, 15 kilometrelik bisiklet, 21 kilometrelik yürüyüş parkuru ve 5 bin kişilik mesire alanı bulunuyor.Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde tamamlandığında 4 bin dönüm araziden oluşacak Doğal Yaşam Parkı Ormanya’da hazırlıklar devam ediyor.

Ormanya’da Neler Yapılır?

Mangal yapmanın yasak olduğunu belirtmiştik. Hayvanat bahçesinin yakın noktasında Büyükşehir Beldiyesinin iştirak şirketi olan Antik Kapı Restorantın bir cafesi bulunuyor. Bu cafenin hemen yanında bir çocuk parkı var. Çocuğunuz burada eğlenirken siz bir şeyler yiyebilir veya içebilirsiniz.

Önerilen İçerik  Cebeci Plajı Hakkında Bilgi, Nerede, Nasıl Gidilir, Oteller, Ücretli mi?
Ormanya Hayvanat Bahçesi İçerisindeki Tabelalar

Çocuk Hayvanat Bahçesi

Ormanya (Uzuntarla Tabiat Parkı) içerisinde küçükten büyüğe herkesin ilgisini çekecek birde hayvanat bahçesi bulunuyor.

Hayvanat bahçesinde mutlaka bir tur atmalısınız. Ayrıca çocuklar için atlara binmek ücretsiz. At bakıcısı eşiliğinde çocuğunuzu ata bindirebilirsiniz.

Ormanya At Biniciliği Uyarıları

Hayvanat bahçesi içerisine evcil hayvanınız ile giremiyorsunuz. Büyükbaş, küçükbaş hayvanların, sürüngenlerin ve kuş çeşitlerinin bulunduğu bir çok bölüm var.

Piknik Alanları

Sabah erken saatlerde gitmeniz durumunda her türlü kahvaltı malzemesi getirip doğal güzelliklerle birlikte kendi kahvaltınızı yapabilirsiniz. Hatta çimlerde oturan insanlarda görülmekte.

Oyun Parkı

Kendi yiyeceğinizi ve içeceğinizi getirip güzel bir piknik yapabilirsiniz. Mangal veya semaver eşliğinde piknik yapmayı düşünmüyorsanız Ormanya tam size göre. Oldukça geniş bir alanda piknik masaları yeterli çoğunlukta.

Piknik Alanları

Ayrıca park içerisinde çeşitli noktalarda içme suyu, mescit, WC gibi ücretsiz hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Mescit

İçeride küçük bir büfe ve gözleme evi var. Buradan 6 TL karşılığında gözleme alabiliyorsunuz. Temel ihtiyaçlarınızın tümü büfede bulunuyor.

Ormanya – Gözleme – Büfe

Bisiklet Turu

Doğa yürüyüşü parkurlarının bulunduğu Park içerisinde KOBİS tarafından bir bisiklet ünitesi kuruluyor. Buradan bisiklet kiralayarak doğal ortam parkurlarında tur atabilirsiniz. Aşağıdaki konum haritasında bisiklet ve yürüyüş parkurlarının uzunlukları ve güzergahı yazıyor.

Hobbit Evleri

Çocuklar için oldukça eğlenceli ve hayal dünyalarını genişletici bir alanda Hobbit Evleri bulunuyor. İçerisine çocukların sığabileceği büyüklükte 2 adet evden oluşan bu bölüm yetişkin insanlarında ilgisini çekiyor. Çocukların aktivite ve eğlence alanı olarak kullandıkları Hobbit evleri alanı içerisindeki minik evlere giriş yapılamıyor. Ancak çevresi gerçekten görülmeye değer. Temmuz 2019 ayında 20 günlük bir bakım çalışması sonrası daha geniş ve eğlenceli bir alan olacağı yönünde bilgi var.

Ormanya – Hobbit Evleri

Ormanya Giriş Ücreti

Ormanya’ya giriş tamamen ücretsiz. Kapıda bulunan turnikeler giriş çıkış sayılarını belirlemek adına kurulmuş.

Önerilen İçerik  Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Ne Yapılır?

Düğün fotoğrafları ile evliliğinizi ölümsüzleştirmek için Ormanya’yı seçerseniz yine ücretsiz olarak güzel manzaralı arka planlarda fotoğraflar çekinebilirsiniz.

Park sabah 09:00 ile akşam 19:00 arası hizmet vermektedir.

Bayram günlerinde 1. gün saat 13:00’da diğer bayram günlerinde normal açılış kapanış saatlerinde hizmet veriyor.

Giriş önünde yoğun kalabalık günlere dahi yetecek çoğunlukta otopark alanı buluyor.

Ormanya – Otopark

Ayrıca içeride bulunan kafeteryada çeşitli yiyecek ve içeceklerin ücretlerini aşağıdaki menüden öğrenebilirsiniz. (Temmuz 2018)

 

 

 

 

 

 

 

 

Ormanya’ya Nasıl Gidilir?

Ormanya Kocaeli – Sakarya arası D100 karayolu üzerinde bulunuyor. Kocaeli merkezinden bölgeye gitmek için D100 karayolu üzerinden Sakarya’ya doğru giderken Özdilek ve Cengiz Topel Havaalanını geçtikten sonra yaklaşık 5 km ileride Ormanya tabelalarını görmeye başlıyorsunuz. Buradan tabelaları takip ederek D100 karayolundan çıkıp köprü altından yolun karşısına geçerek Ormanya’ya ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki street view görüntüsündeki tabelada Seka Kamp altında şuanda Ormanya tabelasıda bulunuyor. Dönüş yapılacak kavşak bu noktada.  Ayrıca Sakarya yönünden gelen araçlar içinde yolun karşı tarafından Ormanya’ya bir giriş noktası bulunuyor.

Ormanya hakkında daha fazla bilgiye buraya tıklayarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.