Ormanya Hayvanat Bahçesi Göl Manzarası

Ormanya adı verilen Ormanya Tabiat Parkı Kocaeli’nin Kartepe ilçesi D100 karayolu kenarında bulunuyor. Avrupanın en büyük doğal yaşam parkı olarak tanıtılan park aylık yaklaşık 1 milyon ziyaretçi alıyor. Doğal yaşam parkında çocuk hayvanat bahçesi, yaban yaşam alanı, kamp alanı, piknik alanı, doğa parkurları, kuş gözlem alanı, doğa okulu gibi bölgeler bulunuyor.

Ormanya Gezi Rehberi Videosu

2021 Haziran ayında ziyaret ettiğimiz Ormanya ile ilgili azbibak.com için bir gezi rehberi videosu hazırladık. Videoyu buradaki linkten veya aşağıdan izleyebilirsiniz.

Ormanya Koronavirüs Tedbirleri

Bir çok ziyaretçi Ormanya’ya gitmeden önce Ormanya Açık mı? sorusunu soruyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında bir süre kapalı kalan Ormanya 2021 yılında ziyarete açıktır. Maske – Masefe kurallarına uyarak Ormanya ziyareti yapabilirsiniz. Ormanya Pazartesi günleri hariç açıktır.

Büyükşehir Belediyesi 16.12.2019 tarihinden itibaren hayvanların bakımı ve park içi kapsamlı genel bakımların yapılabilmesi için Pazartesi günleri Ormanya’ya ziyaretçi girişlerini kapatma kararı almıştır. Pazartesi günleri Ormanya kapalıdır. Karavan ve Kamp Alanı ve Hayvan Hastanesi 7/24 açık olmaya devam edecektir.

Ormanya Ziyaret Saatleri

Ormanya Doğal Yaşam Parkı yılın farklı dönemlerine göre farklı ziyaretçi saatlerine sahiptir. Aşağıdaki tablodan Ormanya Ziyaret Saatlerini öğrenebilirsiniz.

Ziyaret Zamanı Ziyaret Saati
Ocak 09:00 – 17:00
Şubat 09:00 – 17:00
Mart 09:00 – 18:00
Nisan 09:00 – 18:00
Mayıs 09:00 – 19:00
Haziran 09:00 – 20:00
Temmuz 09:00 – 20:00
Ağustos 09:00 – 20:00
Eylül 09:00 – 19:00
Ekim 09:00 – 18:00
Kasım 09:00 – 18:00
Aralık 09:00 – 17:00
Ormanya Pazartesi günleri kapalıdır.

Ormanya’ya Nasıl Gidilir?

Bir çok kişi Ormanya Nerede ve Ormanya’ya Nasıl gidilir sorusu ile sayfamızı ziyaret ediyor. Ormanya’ya ulaşım oldukça kolay. Ormanya Kocaeli – Sakarya arası D100 karayolu üzerinde bulunuyor. Kocaeli merkezinden bölgeye gitmek için D100 karayolu üzerinden Sakarya’ya doğru giderken Özdilek ve Cengiz Topel Havaalanını geçtikten sonra yaklaşık 5 km ileride Ormanya tabelalarını görmeye başlıyorsunuz. Buradan tabelaları takip ederek D100 karayolundan çıkıp köprü altından yolun karşısına geçerek Ormanya’ya ulaşabilirsiniz.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Özel Halk Otobüslerinin 281 ve 287 nolu Uzuntarla – Eşme otobüs hatları ile Ormanya’ya ulaşabiliyorsunuz. Otobüsler Seka Tüneli bölgesindeki Batı Terminalinden Kalkıyor. 281 nolu hattın durak bilgisi için buraya, 287 nolu hattın durak bilgisi için buraya tıklayın.

Ayrıca sadece hafta sonları Kirazlıyalı, Körfez, Derince, İzmit D-100 istikameti boyunca Kirazlıyalı’dan saat 09:00 ve 13:00 kalkışlı ücretsiz ring servisleri bulunuyor. Ormanya’dan geri dönüş ise 11:00 ve 15:00 saatlerinde yapılıyor. Ring servislerinin ayrıntılı kalkış saatleri ve durak noktaları için 👉tıklayın. 

Ormanya D100 Karayolu Giriş Noktası

Sakarya yönünden gelen araçlar içinde yolun karşı tarafından Ormanya’ya bir giriş noktası bulunuyor.

Ormanya Konumu İçin Tıklayın. (Google Maps)

Ormanya Hakkında Bilgi

2018 yılında ziyarete açılan Ormanya Doğal Yaşam Parkı gelişerek büyümeye devam ediyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında bir süre kapalı kalan Ormanya çeşitli tedbirler ile tekrar ziyaretçilere açıldı. 2021 yılında hediyelik eşya ve Ormanya Hatıraları alabileceğiniz bir Satış Ofisi’de yakın zamanda açılacak.

Kocaeli ve Sakarya’ya neredeyse eşit uzaklıkta bulunan park gerçekten doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenler için biçilmiş kaftan. Çocuk hayvanat bahçesinde bulunan hayvanlar çocuklardan çok yetişkinlerin ilgisini çekiyor, büyük ve küçük baş hayvanların yanısıra kuş çeşitleri ve bir çok sürüngenin bulunduğu bölümlerde var.

Ayrıca hayvanat bahçesi dışında parkın çeşitli noktalarında restaurant ve kafeterya olacak yeni yapılar yapılıyor.

Ormanya İçerisindeki Yapılar
Ormanya içerisindeki yapı çalışmaları

Avrupanın en büyük doğal yaşam alanında 5500 metre ve 3500 metrelik bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Ancak çocuklu aileler için tabiki bu parkur biraz meşakatli. Park girişinde sizi kamelya ve oturaklar karşılıyor. Yoğun bir kalabalığı karşılamaya yetecek kadar masa bulunuyor. İçeride ateş yakmak yasak. Mangal ve semaver yapılamıyor. Ancak piknik tüpü ile bir şeyler ısıtan kişileri gördüm.

🎠Piknik alanının hemen yanında çocuk oyun parkları, voleybol sahası gibi eğlence alanları bulunuyor.

Ormanya Piknik Alanı ve Çocuk Parkı
Ormanya Piknik Alanı ve Çocuk Parkı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bölge hakkındaki sayısal bilgileri şöyle;

Kocaeli’nde, tüm bölümleri tamamlandığında 4 bin dönüm alandan oluşacak Doğal Yaşam ParkıOrmanya, 53 farklı türden 467 hayvanı içinde barındırıyor. Ala geyikler, ceylanlar, karacalar gibi birçok tür park içerisindeki doğal yaşam alanlarında nesillerini sürdürüyor. Vatandaşlar, 53 farklı türden hayvanı doğal yaşamlarında ziyaret edebiliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen projede ayrıca 40 araçlık karavan kamp alanı, 3 bin araçlık ücretsiz otopark, 100 çadırlık kamp alanı, 15 kilometrelik bisiklet, 21 kilometrelik yürüyüş parkuru ve 5 bin kişilik mesire alanı bulunuyor.Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde tamamlandığında 4 bin dönüm araziden oluşacak Doğal Yaşam Parkı Ormanya’da hazırlıklar devam ediyor.

Ormanya’da Neler Yapılır?

Mangal yapmanın yasak olduğunu belirtmiştik. Hayvanat bahçesinin yakın noktasında Büyükşehir Beldiyesinin iştirak şirketi olan Antik Kapı Restorantın bir cafesi bulunuyor. Bu cafenin hemen yanında bir çocuk parkı var. Çocuğunuz burada eğlenirken siz bir şeyler yiyebilir veya içebilirsiniz.

Ormanya Antik Köfte Restoran ve Giriş Yolu
Antik Köfte – Ormanya

Ayrıca yine Büyükşehir bünyesindeki Antik Köfte Restorantta köfte ekmek yiyebilirsiniz. Köfte menü 20 TL, Sucuk Menü 20 TL, Döner Tabağı 25 TL, Ayran 2 TL. Fiyatlar gayet makul seviyede.

Çocuk Hayvanat Bahçesi

Ormanya Çocuk Hayvanat Bahçesi Giriş Kapısı
Ormanya Çocuk Hayvanat Bahçesi Girişi

Ormanya (Uzuntarla Tabiat Parkı) içerisinde küçükten büyüğe herkesin ilgisini çekecek birde hayvanat bahçesi bulunuyor. Ormanya’da bulunan Hayvanat Bahçesine giriş ücretsiz.

🐴Hayvanat bahçesinde mutlaka bir tur atmalısınız. Ayrıca çocuklar için atlara binmek ücretsiz. At bakıcısı eşiliğinde çocuğunuzu ata bindirebilirsiniz.

Ormanya Hayvanat Bahçesi İçerisindeki Tabelalar
Ormanya Hayvanat Bahçesi İçerisindeki Tabelalar

❌Hayvanat Bahçesinin bazı kuralları var. Hayvanları kişisel olarak beslemek ve hayvan barınaklarına yabancı herhangi bir madde atmak, hayvanat bahçesi sınırları içerisinde sigara içmek, fotoğraf çekerken flaş kullanmak yasak.

Ormanya At Biniciliği Uyarıları
Ormanya At Biniciliği Uyarıları

Büyükbaş, küçükbaş hayvanların, sürüngenlerin ve kuş çeşitlerinin bulunduğu bir çok bölüm var.

Ormanya’da Hangi Hayvan Türleri Var?

67 türde 768 adet hayvanın bulunduğu alanda çocukların rahatlıkla görebileceği bir düzen bulunuyor.

Kanatlılar; Altuni Sülün, Amerikan Ördeği, Atarax Tavuğu, Beç Tavuğu, Beyaz Kuğu, Cennet Papağanı, Çin Kazı, Deve Kuşu, Emu Deve Kuşu, Gümüşi Sülün, Güvercin, Hatuni Sülün, Hindi, İspenç Tavuğu, Jako Papağanı, Kafkas Sülün, Mandarin Ördeği, Mısır Kazı, Pekin Ördeği, Puhu Kuşu, Siyah Kuğu, Sultan Papağanı, Sussex Tavuğu, Tavus Kuşu, Yeşil Başlı Yaban Ördeği

Sürüngenler; Boa Yılanı, İguana, Piton Yılanı

Memeliler; Ala Geyik, Alpaka Devesi, Arap Atı, Ceylan, Deve, Haflinger Atı, Kara Kaya Koyunu, Karaca, Karagül Koyunu, Kıl Keçisi, Kızıl Geyik, Lama, Lemur,Manda, Mardin Eşeği, Minyatür Keçi, Muflon Koyunu, Oklu Kirpi, Poni Atı, Rakun, Tiftik Keçisi, Yılkı Atları, Zebra

“Kocaeli’nin Darıca ilçesinde bulunan Marmara’nın en büyük hayvanat bahçesi olan  Darıca Hayvanat Bahçesi sadece çocukların değil her yaştan insanın ziyaret edip görmesi gereken bir park. Hala gitmediyseniz Darıca Hayvanat Bahçesi Gezi Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.”

Ormanya Hayvanat Bahçesi Fotoğraf Galerisi

Piknik Alanları

Sabah erken saatlerde gitmeniz durumunda her türlü kahvaltı malzemesi getirip doğal güzelliklerle birlikte kendi kahvaltınızı yapabilirsiniz. Hatta çimlerde oturan insanlarda görülmekte.

Ormanya Hayvanat Bahçesi Genel Görünüm
Oyun Parkı

Kendi yiyeceğinizi ve içeceğinizi getirip güzel bir piknik yapabilirsiniz. Mangal veya semaver eşliğinde piknik yapmayı düşünmüyorsanız Ormanya tam size göre. Oldukça geniş bir alanda piknik masaları yeterli çoğunlukta.

Ormanya Piknik Alanı
Piknik Alanları

Ayrıca park içerisinde çeşitli noktalarda içme suyu, mescit, WC gibi ücretsiz hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Mescit

İçeride küçük bir büfe ve gözleme evi var. Buradan 6 TL karşılığında gözleme alabiliyorsunuz. Temel ihtiyaçlarınızın tümü büfede bulunuyor.

Ormanya Büfe
Ormanya – Gözleme – Büfe

Bisiklet Turu

Doğa yürüyüşü parkurlarının bulunduğu Park içerisinde KOBİS tarafından işletilen 23 adet istasyona sahip bisiklet  kiralama noktası bulunuyor. Saati 1 TL ücret ile buradan bisiklet kiralayarak doğal ortam parkurlarında tur atabilirsiniz. Aşağıdaki konum haritasında bisiklet ve yürüyüş parkurlarının uzunlukları ve güzergahı yazıyor.

Bisiklet kiralamak için nakit para kabul edilmiyor. Kobis ünitesinden Kobis Üye Kartı veya kişiselleştirilmiş kent kart ile kiralama yapabiliyorsunuz. Detaylı bilgi için KOBİS sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ormanya Kobis Bisiklet Ünitesi

Hobbit Evleri

Ormanya Hobbit Evleri
Ormanya Hobbit Evleri

Çocuklar için oldukça eğlenceli ve hayal dünyalarını genişletici bir alanda Hobbit Evleri bulunuyor. 2019 yılında yapılan yenileme çalışması ile geniş ve eğlenceli bir alana çevirilen Hobbit Evleri çocukların en çok ilgisini çeken nokta. Çocukların aktivite ve eğlence alanı olarak kullandıkları Hobbit evleri alanı içerisindeki minik evlere giriş yapılamıyor. Ancak çevresi gerçekten görülmeye değer.

10 Ocak 2020 tarihinde vizyona giren BKM yapımı Gamonya – Hayaller Ülkesi filminin çekimleri Ormanya’da yapılmıştır.

Aşağıdaki fotoğraflardan Hobbit Evlerini inceleyebilirsiniz.

Ormanya Çadır ve Karavan Kamp Alanı

Doğa içerisinde baştan sona bir gün geçirmek isteyenler ve karavan ile yolculuklarında mola noktası olarak kullanmak isteyenler için Park içerisinde çadır kurmak için uygun noktalar ve karavan park alanları bulunuyor. Toplamda 30 adet karavan park alanı, yaklaşık 50 adet çadır alanı bulunan kamp bölgesinde 24 saat güvenlik bulunuyor. Ayrıca kamp alanı etrafı güvenlik çitleri ile çevrili.

Çadır alanında WC, elektrik ve su hizmetleri sunuluyor.

Elbette kamp alanının bazı kuralları bulunuyor;

  • ❌Kamp alanına gelen çiftlerin evli olma zorunluluğu bulunuyor.
  • ❌Alkollü içecek getirilemiyor ve içilemiyor.
  • ❌Açık alanda ateş yakılamıyor.
  • ❌Karavan park alanına karavan harici bir araçla giriş yapılamıyor.
  • ❗Diğer kampçıları rahatsız edecek her türlü aktivite yasak.

Ormanya Giriş Ücreti

Ormanya’ya giriş tamamen ücretsiz. Kapıda bulunan turnikeler giriş çıkış sayılarını belirlemek adına kurulmuş.

Düğün fotoğrafları ile evliliğinizi ölümsüzleştirmek için Ormanya’yı seçerseniz yine ücretsiz olarak güzel manzaralı arka planlarda fotoğraflar çekinebilirsiniz.

Park sabah Pazartesi günleri hariç 09:00 ile akşam 19:00 arası hizmet vermektedir. Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

Bayram günlerinde 1. gün saat 13:00’da diğer bayram günlerinde normal açılış kapanış saatlerinde hizmet veriyor.

Giriş önünde yoğun kalabalık günlere dahi yetecek çoğunlukta otopark alanı buluyor. Ayrıca 2020 yılında yapılan 203 aralık yeni otopark alanı Kocaelispor’a gelir amacıyla ücretli olarak hizmet verecek. Otopark ücretinin 15 TL olması planlanıyor.

Darıca Hayvanat Bahçesi ;

Kocaeli’de bulunan Darıca Hayvanat Bahçesi hem çocuklar hemde yetişkinler için bir çok hayvan türü ile Marmara Bölgesinin en büyük hayvanat bahçesi. Darıca Hayvanat Bahçesi Gezi Rehberi yazımızı okuyarak park hakkında bilgi alabilirsiniz.

Darıca Hayvanat Bahçesi

🐈🐍😺🦜👉Darıca Hayvanat Bahçesi Gezi Rehberi, Giriş Ücreti, Nasıl Gidilir, Hangi Hayvanlar Var, Detaylı Bilgiler