Ana sayfa Kocaeli Ormanya – Uzuntarla Tabiat Parkı – Kocaeli

Ormanya – Uzuntarla Tabiat Parkı – Kocaeli

Ormanya adı verilen Uzuntarla Tabiat Parkı Kocaeli’nin Kartepe ilçesi D100 karayolu kenarında bulunuyor. Avrupanın en büyük doğal yaşam parkı olarak tanıtılan parkın sosyal tesislerinin yapım aşaması devam ediyor olsada ilgi günden güne artıyor.

Ormanya Hakkında Bilgi

Temmuz 2018’de ziyaret ettiğim parkın bazı noktalarında iş makineleri ve belediye çalışanları peyzaj ve yapı çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca park önündeki yolda tamamlanmaya yakın.

Kocaeli ve Sakarya’ya neredeyse eşit uzaklıkta bulunan park gerçekten doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenler için biçilmiş kaftan. Çocuk hayvanat bahçesinde bulunan hayvanlar çocuklardan çok yetişkinlerin ilgisini çekiyor ve gördüğüm kadarıyla özellikle kuş çeşitleri için yeni yapılar yapılmaya devam ediliyor.

Ayrıca hayvanat bahçesi dışında parkın çeşitli noktalarında restaurant ve kafeterya olacak yeni yapılar yapılıyor.

Ormanya içerisindeki yapı çalışmaları

Avrupanın en büyük doğal yaşam alanında 5500 metre ve 3500 metrelik bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Ancak çocuklu aileler için tabiki bu parkur biraz meşakatli. Park girişinde sizi kamelya ve oturaklar karşılıyor. Yoğun bir kalabalığı karşılamaya yetecek kadar masa bulunuyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bölge hakkındaki sayısal bilgileri şöyle;

Kocaeli’nde, tüm bölümleri tamamlandığında 4 bin dönüm alandan oluşacak Doğal Yaşam ParkıOrmanya, 53 farklı türden 467 hayvanı içinde barındırıyor. Ala geyikler, ceylanlar, karacalar gibi birçok tür park içerisindeki doğal yaşam alanlarında nesillerini sürdürüyor. Vatandaşlar, 53 farklı türden hayvanı doğal yaşamlarında ziyaret edebiliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen projede ayrıca 40 araçlık karavan kamp alanı, 3 bin araçlık ücretsiz otopark, 100 çadırlık kamp alanı, 15 kilometrelik bisiklet, 21 kilometrelik yürüyüş parkuru ve 5 bin kişilik mesire alanı bulunuyor.Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde tamamlandığında 4 bin dönüm araziden oluşacak Doğal Yaşam Parkı Ormanya’da hazırlıklar devam ediyor.

Ormanya’da Neler Yapılır?

Mangal yapmanın yasak olduğunu hemen belirtelim. Hayvanat Bahçesinin içerisinde şimdilik bir adet kafeterya bulunuyor. Burada çay veya yiyecek bir şeyler yemeniz mümkün.

Ormanya Hayvanat Bahçesi İçerisindeki Tabelalar

Hayvanat bahçesinde mutlaka bir tur atmalısınız. Ayrıca çocuklar için atlara binmek ücretsiz. At bakıcısı eşiliğinde çocuğunuzu ata bindirebilirsiniz. Hayvanat bahçesi içerisine evcil hayvanınız ile girmemiyorsunuz.

Sabah erken saatlerde gitmeniz durumunda her türlü kahvaltı malzemesi getirip doğal güzelliklerle birlikte kendi kahvaltınızı yapabilirsiniz. Hatta çimlerde oturan insanlarda görülmekte.

Park içerisinde ateş ve mangal yapmanın yasak olduğunu belirtelim.

Oyun Parkı

Kendi yiyeceğinizi ve içeceğinizi getirip güzel bir piknik yapabilirsiniz.

Çocukların eğlenip güzel vakit geçireceği alanlar ve çocuk oyun parkları bulunuyor.

Mescit

Ayrıca park içerisinde çeşitli noktalarda içme suyu, mescit, WC gibi ücretsiz hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Ormanya (Uzuntarla Tabiat Parkı) içerisinde küçükten büyüğe herkesin ilgisini çekecek birde hayvanat bahçesi bulunuyor.

Ormanya Giriş Ücreti

Ormanya yaşam alanına giriş tamamen ücretsiz. Ancak ziyaretimiz esnasında giriş için büyük bir kapı yapıldığını gördüm. İleride giriş ücretli olsada Tabiat Parkları Ücretlerine göre kişi başı günümüz fiyatıyla 3 ila 5 lira arası bir ücret ödenebilir. Girişin ücretli olmasının gelen ziyaretçiler ve bölgenin güvenliği için daha iyi olacağı kanaatindeyim. Şuanlık girişte fazla bir güvenlik gözümüze çarpmadı.

Park sabah 09:00 ile akşam 19:00 arası hizmet vermektedir.

Ayrıca içeride bulunan kafeteryada çeşitli yiyecek ve içeceklerin ücretlerini aşağıdaki menüden öğrenebilirsiniz. (Temmuz 2018)

 

 

 

 

Sonuç olarak Ormanya henüz tamamlanmamış olmasına rağmen gerçekten Türkiye’nin en güzel tabiat parklarından biri olmaya aday. 2018 yılında uğramınızı tavsiye ediyor ancak 2019 yılında mutlaka gitmenizi öneriyorum.

Ormanya’ya Nasıl Gidilir?

Ormanya Kocaeli – Sakarya arası D100 karayolu üzerinde bulunuyor. Kocaeli merkezinden bölgeye gitmek için D100 karayolu üzerinden Sakarya’ya doğru giderken Özdilek ve Cengiz Topel Havaalanını geçtikten sonra yaklaşık 5 km ileride Ormanya tabelalarını görmeye başlıyorsunuz. Buradan tabelaları takip ederek D100 karayolundan çıkıp köprü altından yolun karşısına geçerek Ormanya’ya ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki street view görüntüsündeki tabelada Seka Kamp altında şuanda Ormanya tabelasıda bulunuyor. Dönüş yapılacak kavşak bu noktada.  Ayrıca Sakarya yönünden gelen araçlar içinde yolun karşı tarafından Ormanya’ya bir giriş noktası bulunuyor.

Ormanya hakkında daha fazla bilgiye buraya tıklayarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.