Otağtepe olarak bilinen Fatih Korusu TEMA Vehbi Koç Doğal Kültür Merkezi İstanbul’un tabiat cenneti olan Beykoz ilçesi Kavacık beldesinde muhteşem doğasıyla bir çok ziyaretçinin gözdesi konumunda. 1997 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından çevre düzenlemesi ile bugünkü görünümünü alan Otağtepe’de muhteşem bir gün geçirebilirsiniz.

Boğaz ve Boğaz Köprüsü manzarası ile İstanbul’un tarihi silüetini izleyebileceğiniz noktada Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi için bazı zamanlarda fetih sürecini buradan izlediği rivayet edilmektedir.

Bölgenin korunması amacıyla içeride ateş yakmak, mangal yapmak veya örtü serip oturmak yasak. Ancak zaten bölgeye oturmak için değil manzarasını seyretmek ve muhteşem tabiatını görmek için gidilmeli.

Eğer ilkbahar ve yaz aylarında giderseniz içeriye adımınızı attığınızda rengarenk çiçeklerin büyüsüne kapılıp fotoğraf için telefona sarılmanız çok mümkün. İçeride bulunan küçük yapay gölet içerisinde bulunan çok sayıda su kaplumbağsı özellikle çocukların yoğun ilgisini çekiyor. Ayrıca gölet üzerinde küçük ve harika bir görüntü oluşturan bir köprü bulunuyor.

Parkta bulunan seyir balkonları manzaranın en net görüldüğü nokta. Bu balkonlardan iki boğaz köprüsü ile birlikte İstanbul’u panoramik bir şekilde görebilmeniz mümkün.

Otağtepe Giriş Ücreti Ne Kadar?

Parka giriş tamamen ücretsiz. Ayrıca ücretsiz birde otoparkı bulunuyor. İçeride dilediğiniz kadar vakit geçirebilirsiniz.

Otağtepe’ye Nasıl Gidilir?

İETT’ye bağlı 14M (Kavacık / Yenicami – Kadıköy), 15A (Anadolukavağı – Kavacık),15KÇ (Karalıkdere/Çavuşbaşı – Üsküdar) 15M (Kavacık Yeni Camii – Üsküdar), 15ŞN (Şenevler – Üsküdar) otobüs hatları Otağtepe durağından geçmektedir.

Özel aracınızla bölgeye gitmek için Anadolu yakasında Kavacık Kavşağından çıkarak Anadolu Hisarı tarafına doğru hareket edin.