Erzurum denince ilk akla gelen ve şarkılara konu olan Palandöken Kayak Merkezi Erzurum il sınırları içerisindeki Palandöken dağlarında bulunan ve Uludağ’dan sonra Türkiye’de en çok tercih edilen kayak merkezlerinden biridir. Türkiye’de en yükseğe kurulmuş şehir merkezi olma özelliğine sahip Erzurum soğuk havası ile bilinir.

Palandöken Kayak Merkezi Hakkında Bilgi

Kayak merkezine ulaşımın kolay olması ve bir çok aktivite ve imkan şansı tanıyan tesisleri nedeniyle kış aylarında en çok tercih edilen noktalar arasında yer alır. Ayrıca kayak merkezi havaalanına yaklaşık 25 dk mesafededir. Yerli ve yabancı turistlerin bölgeye ulaşımının kolaylığı tercih sebeplerinden biridir.

Palandöken Kayak Merkezi 1993 yılında kış turizm merkezi olarak resmi niteliği kavuşmuş, 2011 yılında ise 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yapmıştır.

2011 Üniversiteler Kış Oyunları Afişi

Kayak merkezinde bulunan bir çok tesis ve pistin bulunması kar sporunu profesyonel veya amatör olarak yapan herkes için bir tercih sebebi. Kayak merkezinde ayrıca Uluslararası standartlara uygun 2 adet pist bulunuyor.

Kayak merkezindeki kar kalınlığını meteorolojinin internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Palandöken Kayak Merkezi Pistler Hakkında Bilgi

Zorlu Pistler

30 Nolu Pist

Kayak merkezinin zirvesi olan Ejder Tepesinden Cafe Ejder’in bulunduğu 3125 metreden başlayarak 2930 metrede dik eğimle iniş imkanı sağlayan bir pisttir.  Zorlu ve profesyonellerin tercih ettiği bu pist başlangıcına Ejder Lift (Teleferik) ile çıkmak mümkün.

18 Nolu Pist

Ejder pistinin bitiminde pistin devamı niteliğinde zorlu pistlerden bir tanesidir. Dik ve kavisli bir yapısı vardır.

Orta Zorluktaki Pistler

23 Nolu Pist

Bu pist yine Ejder Tepe zirvesinden başlar ve 30 nolu piste göre daha uzun ve kolaydır. Ejder Tepesinden başlayıp güneye doğru hareket edilir ve pist yarılandığında tekrar kuzey yöne dönülür.

21 Nolu Pist

Orta zorluktaki en uzun pisttir. 2930 metreden 2575 metre aşağıya inilir. Pist bitiminde teleferikle tekrar pist başangıcına çıkmak mümkündür. Ayrıca bu pistin başladığı noktada 20 nolu pist başlangıcıda bulunur. 20 nolu pist Kolay pist kategorisindedir.

Kolay Pistler

27 Nolu Pist

Palandökenin en uzun pistidir. 2575 metreden 2100 metreye inilir. Ayrıca bu pist 20 nolu pist ile birleşir. Ziyaretçilerin en çok tercih ettiği pistlerlerden biri olan bu ikili 2930 metreden 2100 metreye hiç durmadan inme imkanı verir. 2100 metrede gondol veya teleferiğe binerek 20 nolu pist başına gelinebilir.

Palandöken Kayak Merkezi Konaklama

Polat Hotel

Otelimize ait olan telesiyej sistemi ile dağ üzerinde bulunan kayak noktalarına kolay ve hızlı ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca Özelleştirme Daire Başkanlığı’na ait olan pistlerde ücretli olarak kayılabilmektedir. 50 km.’lik dünyaca ünlü pistleri ile kış sporlarını yapmak isteyenlerin hizmetinde olan Palandöken’de 4 ay boyunca kayak yapılabilmektedir. Ayrıca her yıl geleneksel olarak yapılan Alp Disiplini Kayak Müsabakaları bölgeye ayrı bir özellik kazandırmaktadır.

  • Kayak Yolu Uzeri, 25070 Palandöken/Erzurum
  •  (0442) 232 0010
  • palandoken@polatholding.com

Palanotel

Palandöken Dağı eteklerinde, Palan Otel konukseverliği ve konforu ile doya doya yaşanacak dört mevsimin tüm güzellikleri, eşsiz doğa ile unutulmaz bir tatil keyfi…

Telefon :+90 442 317 07 07
Adres :Palandöken Kayak Merkezi – Palandöken-Erzurum
E-Posta :info@palanotel.com

Dedeman Palandöken

Dedeman Palandöken, Erzurum’un kış turizminde nabzını tutan Palandöken Kayak Merkezi’nin tam kalbinde konuklarını ağırlamaktadır. 4 yıldızlı bu otel, kayak ekipmanı kiralama hizmeti ve kayak kartı hizmeti vermektedir. Tesis bünyesindeki SPA merkezinde sauna, geleneksel Türk hamamı ve masaj olanaklarından tüm konuklar faydalanabilmektedir. Donamlı spor salonunda konuklar günlük egzersizlerini yapabilirler. Kablosuz Wi-Fi erişimli tesisin tüm alanlarında ve odalarında sağlanmıştır. Özel araçları ile gelen misafirler ücretsiz otopark alanından faydalanabilirler.

0 850 600 60 25* Ücretsiz Çağrı Hattı

 

Palandöken Kayak Merkezine Nasıl Gidilir?

Kayak merkezi şehir merkezine 3 km mesafede, şehrin güney tarafında bulunur. E80 otoyolu üzerinde Kayak merkezi için bir çok tabela mevcuttur.

Rotanızda Erzurum varsa Narman Peribacaları ve Tortum Şelalesine’de uğrayabilirsiniz.