Elazığ şehir merkezine yaklaşık 75 km uzaklıkta bulunan Palu kalesi kendisiyle aynı ismi taşıyan Palu ilçesinde bulunuyor. Urartular döneminde Kral Menuas döneminde yapılmıştır. Kale yüzyıllar boyunca onarımlar görmüş ve bir çok savaşa tanıklık etmiştir. Yaklaşık olarak 7000 yıllık bir tarihin günümüzde sadece harabeleri kalmış durumda. Evliya Çelebi seyahatnamesinde Palu Kalesi hakkında “Göğe baş uzatmış bir kale” olarak bahsetmiştir. Palu ilçesi tarih boyunca Sumerler, Hurriler, Hititler, Assurlular, Urartular, Persler, Romalılar, Sasaniler, Bizanslılar, Emeviler, Abbasiler, Artuklular, Selçuklular, Moğollar, Dulkadir Beyliği ve Osmanlı Devleti himayesinde kalmıştır.

Kalenin bulunduğu nokta Fırat Irmağının bir kolu olan Murat deresininin yatağını net şekilde gözler önüne seren harika bir manzarası bulunuyor. Kale surları günümüze kadar ulaşamamış ve savaşlar ve depremler sonucunda yıkıma uğramış. Kaymakamlık tarafından bölgeye yürüyüş yolu ve kolay bir gezinti için merdiven ve korkuluklar yapılmış ve yönlendirme levhaları bulunuyor.

Merdivenli olan nokta kalenin kaçış geçitine gitmektedir. Zirve noktasında küçük bir seyir terası bulunuyor. Zirvede muhteşem manzarada görebileceğiniz 9 gözlü kemerli taş köprü, Murat Nehrinin kıvrımları ve Palu ilçesi bulunur. Ayrıca Urartu döneminden kalan çivi yazılı taş kitabede burada görülebilir.

Sonuç olarak Palu Kalesi bir zamanlar ismi Şebeteria olan yaşam alanının tarihi kalıntıları görebilmek ve muhteşem zirve manzarasını izlemek için çıkabilecek bir alan olarak düşünülebilir. Palu kalesini ziyaretiniz sırasında hemen dibinde bulunan Kaya Tünellerinide ziyaret edebilirsiniz.

Palu Kalesi Giriş Ücreti

Kaleye giriş ücretsizdir. Bölgede herhangi bir tesis veya işletme bulunmaktadır.

Palu Kalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

İlçe merkezinden yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunan kale bölgesine gidebilmek için Yukarı Palu tarafına doğru ilerlemelisiniz. Daha sonrasındea Palu Kalesi tabelasını gördüğünüz noktadan yukarı doğru ilerleyin. Kale yakınlarında aracınızı bırakabileceğiniz küçük bir otopark bulunuyor.