Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde yaz sezonunda yoğun ilgi gösterilen Kefken, Kerpe, Cebeci sahil boyunda bulunan Pembe Kayalıklar, eşsiz manzarası, tertemiz havası ve fotoğraflık muhteşem noktaları ile ilgi odağı. Ayrıca bölgede tarih öncesinden olduğu belirlenen bazı buluntular tespit edilmiştir.

Pembe Kayalıkların ilginç bir özelliği bulunuyor. Su içerisinde bulunan kaya parçaları yumuşak dokuda iken suyun dışına çıkarıldığında sertleşmektedir. Bu sebepten dolayı Osmanlı döneminde bu noktada taş ocağı işletmeciliği yapılmış ve bazı mimarilerde kullanılmak üzere buradan dikdörtgen şeklinde kesilerek alınan taşlar İstanbul’a götürülmüştür. Bu sebepten dolayı denize yakın noktada kayalıklar düz çizgi halinde kesilmiş bir şekilde görülmektedir.

Ayrıca Karadeniz hırçın dalgalarının dövdüğü kayalar dik ve yüksek kayalıklar oluşturmuştur. Kayanın sahip olduğu renk nedeniyle adına Pembe Kayalıklar denmektedir. Sahil boyunca dik ve yüksek kayalık alanların yanı sıra deniz seviyesinde de kayalıklar bulunmaktadır. İster kayalıkların üst noktasından bu eşsiz manzarayı seyredebilir isterseniz deniz kıyısında ayaklarınızı Karadeniz’in serin sularına sokarak serinleyebilirsiniz. Adeta denizle içiçe bir kanyonu andıran yapısı ve uçsuz bucaksız bir Karadeniz manzarası hoş bir vakit geçirmenize olanak sağlamaktadır.

Yaz döneminde yoğun ziyaretçi akının olduğu bölgede ayrıca Kocaeli ve çevre illerde yeni evlenen çiftler için düğün fotoğraflarında arka planı süslemektedir.

Eğer Kefken, Kerpe, Cebeci Plajlarında denize girmek geliyorsanız yaklaşık 1 saatinizi buraya ayırarak güzel manzarayı seyretmek için uğrayabilirsiniz. Kayalıkların üst bölümünde ağaç altında serinleyebileceğiniz, güzel bir piknik yapabileceğiniz yerler bulunmaktadır.

Kayalıkların bazı noktalarında doğal havuzlarda yüzen insanların olmasına rağmen kayalıklar bölgesinde denize girmek güvenli değil.

Pembe Kayalıklar Nerede ve Nasıl Gidilir?

Pembe Kayalıklar Kefken ile Cebeci beldeleri arasında bulunuyor. Kayalıklara ulaşım oldukça kolay. Kefken’den Cebeci tarafına doğru giderken yol üzerinde Pembe Kayalıklar tabelasını göreceksiniz. Bu noktadan dönüş yaparak Yaklaşık 1 km ilerlediğinizde bölgeye ulaşabilirsiniz. Aracınızı bırakabileceğiniz oldukça geniş bir alan var. Otopark sorunu bulunmuyor.