İstanbul’un ilk resmi tabiat parkı olan Polonezköy Tabiat Parkı Beykoz ilçesinde yaklaşık 3000 hektar alana sahip İstanbul’un en büyük tabiat parkıdır. Zengin doğal güzellikleri ve geniş bir imkana sahip tabiat parkında konaklama, kamp ve piknik imkanı bulunmaktadır.

Osmanlı İmparatorluğu zamanında Adamköy olarak bilinen bölge Kırım Savaşı’na girerken Polonya’dan kaçan asker ve sivillerin bu bölgede toplanması sonrası savaşın ardından Sultan Abdümecit bölgede bu insanların yerleşimine izin vermiştir. Daha sonra sırasıyla Polonya köyü, Polonez Karyesi ve son olarak 1923 yılında Polonezköy olarak adlandırılmıştır. Bölgede birde Hristiyan mezarlığı bulunur.

Park içerisinde günlük kullanım için aktivite alanları ve çadırlı kamp bölgesi bulunmaktadır. Park içerisinde doğa yürüyüşü, koşu ve bisiklet etkinliği yapmanın mümkün olmasının yanı sıra konaklamak için bir çok pansiyon ve butik otel bulunur. İstanbul yoğun kalabalığı ve trafiğinden bunalan bir insan Polonezköy’e geldiğinde bu kadar yakın bir bölgede böyle bir tabiat güzelliğinin olmasına şaşırıyor. İstanbul’da piknik, doğa, yürüyüş ve huzurun gerçek adresinin başrolü olabilecek güzellikler içeren tabiat parkında bir çok imkan ve etkinlik mevcut.

Neler Yapılır?

Tabiat parkı aslında tek başına bir tatil köyü. Bir çok işletme ve restoranda bir çok imkandan faydalanmak ve aktivite yapmak mümkündür. Piknik, doğa yürüyüşü, hafta sonu eğlencesi, toplu yemek organizasyonları, düğün, nişan, kına gecesi ve diğer eğlence toplantıları, kır düğünü imkanları bulunur.

Polonezköy Tabiat Parkı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Tabiat Parkına giriş tamamen ücretsizdir. Ancak bölgedeki imkanlardan dolayı özel işletmeler tarafından ücretli hizmet ve aktivite alanıları mevcuttur. Bölgede yapılacak aktiviteler için gidilebilecek işletmelerden başlıcalarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.


Piknik Park 


1842 Bistro Patisserie & Cafe

1842 Bistro Özellikleri
Genel : Patisserie, Cafe
Otopark : Açık otopark mevcuttur.
1842 Bistro İletişim
Adres : Polonezköy Meydanı, Beykoz Cad. No:1, Beykoz-İstanbul
Tel : 0 535 218 89 75


Özellikle kahvaltı, tatlı ve kahve çeşitleri ile tadına ve keyfine doyamayacağınız ortamı, damak tadınıza özel menüleri ve yeşillikler içinde sakinliğiyle farklı bir ortamın huzur ve keyfini çıkarın…

Polonezköy Tabiat Parkı Konaklama

Bölgede bir çok butik otel, pansiyon gibi konaklama imkanları mevcuttur. Bölgedeki bazı konaklama noktalarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Bölgeye yakın otel ve pansiyonlara ulaşmak için aşağıdaki tıklayın.

Polonezköy Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Kavacık çıkışı ve yeni Riva yolu üzerinden. Avrupa yakasından gelenler için Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü geçtikten sonraki ilk sapak, Anadolu yakasından gelenler için Fatih Sultan Mehmet Köprüsü son çıkış olan “KAVACIK” sapağından girdikten sonra biraz ilerledikten sonra “YENİ OTOBAN (Riva Yolu)” na girilir. [Düz olarak ilerleyen ve köprü altından giden yol, yeni otobandır. Düz olarak devam edin, sağdaki tali yola girmeyin. Ayrıca burada POLONEZKÖY tabelasını da göreceksiniz.]

Yeni yol asfalt ve çok konforlu. Viyadüklerden ilerlerken sağ tarafınızda Acarkent’i göreceksiniz. Bu yolda yaklaşık 4,5 km. gittikten sonra sağa “Polonezköy” sapağını göreceksiniz. Otobandan buradan çıkarak içeri doğru ilerlemeye ve sık sık karşınıza çıkacak “Polonezköy” tabelalarını izlemeye devam edin.

Bir müddet sonra karşınıza çıkacak dört yoldan yine “Polonezköy” tabelasının gösterdiği istikamette düz devam edin. Dört yoldan yaklaşık 2,5 km. sonra yine “Polonezköy” tabelasının gösterdiği istikamette sola doğru devam ederek ilerleyin. Yaklaşık 3,5 km. sonra Polonezköy’e ulaşacaksınız. Kavacık sapağından sonra yeni yol üzerinden Polonezköy 13-14 kilometre kadar.

Kavacık üzerinden ikinci seçeneğiniz;
Kavacık çıkışından sonra yeni yola girmeyip sağa saparak BP benzin istasyonu önünden ilerleyerek de Çavuşbaşı üzerinden yine Polonezköy tabelalarını izleyerek Polonezköy’e ulaşmak mümkün.

TEM üzerinden üçüncü seçeneğiniz;
TEM’in “Ümraniye Sarıgazi” çıkısından Eski şile yolu istikametine yönelip, Alemdağ’a gelindiğinde Cumhuriyet köyü doğrultusunda ilerleyip, Cumhuriyet köyüne gelindiğinde de sola dönerek ulaşılabilir.

Beykoz üzerinden dördüncü seçeneğiniz;
Beykoz üzerinden Toygar’a oradan Mahmut Şevket Paşa’ya, oradan da Üçpınarlar mevkiine güneye yönelerek ulaşılabilir. (polonezkoy.com)

Polonezköy Tabiat Parkının yanı sıra İstanbul’da gezilecek yerlere göz atabilirsiniz.