Sakarya ırmağının en uzun kolu olan Porsuk Çayı, Eskişehir’in ön gözde doğal güzelliklerinin başında gelmektedir. Eskişehir’in ortasından geçen Porsuk Çayı’nın kuzey tarafında Tepabaşı ilçesi, Güney tarafında ise Odunparazarı ilçesi bulunmaktadır. Porsuk çayının ön önemli ve en çok bilinen kolu şehrin merkezinden geçen ve şehre Venedik tadı katan ve halk arasında Köprübaşı veya Adalar olarak adlandırılan bölgedir.

Çay etrafında bir çok cafe ve restorant bulunmaktadır. Ayrıca Eskişehir’in tadını çıkartmak isteyenler için bölgede bir çok otel bulunmaktadır.

Eskişehirde görülmesi gereken yerlerin başında yer alan Porsuk çayı bir alan olarak değil şehre yayılmış bir güzellik olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’nin Venedik’i olarak bilinen bu bölgede bulunan cafe ve restorantlar gündüz ve gece Eskişehir’de mükemmel zaman geçirmenizi sağlıyor.

Porsuk çağı kenarında yeşillendirilmiş alanlarda yazın güneşin keyfini sürmeniz kışın ise güzel manzarı seyretmeniz mümkün.

Porsuk Çayı Bot, Gondol, Özel Tur Ücretleri

Porsuk Çayı üzerinde yapılan bot turları hafta içi her gün 13:00 – 19:00, hafta sonları ise 13:00 – 20:00 saatleri arası Köprübaşı – Tülomsaş  arasında yapılmaktadır. Bot turlarının kişi başı katılım ücreti yalnızca 1,5 TL ‘dir. Evet yanlış duymadınız yalnızca 1,5 TL’ye yapılan bu eğlenceyi kaçırmayın . Ayrıca Porsuk üzerinde her gün saat 10:00 – 13:00 saatleri arasında özel turlar yapılmaktadır. Özel turların kişi başı katılım ücreti ise 3 TL’dir. Dilerseniz Esbot yerine Gondol keyfi de yaşatabilirsiniz. Gongol turları tur başı 15 TL’dir. Gondollara 3-4 kişi beraber binilebilmektedir.

Porsuk Çayı – Adalar Bölgesine Nasıl Gidilir

Porsuk Çayının en çok bilinen noktası olan Adalar Bölgesine ulaşım için tramvayı kullanmak mümkün. Adalar Bölgesinde bulunan İsmet İnönü ve Çarşı tramvay duraklarında inerek bölgeye gidebilirsiniz. Bölge Eskişehir Tren İstasyonuna yürüyüş ile 10 dakika mesafede.

Porsuk Çayı Özellikleri – Porsuk Çayı Debisi

Sakarya Nehri’nin en önemli kolu olan Porsuk Çayı Kütahya il sınırları içinden kaynağını almakta ve Eskişehir kent merkezinden de geçerek yaklaşık 460 km sonra Polatlı yakınlarında Sakarya Nehri’ne karışmaktadır (Ocak ve ark., 2002). Porsuk Çayı Batı Anadolu Platosu’nda deniz seviyesinden 1170 m yükseklikteki Tokul Köyü civarından doğar ve deniz seviyesinden yaklaşık 600 m yükseklikte Sakarya Nehri’ne ulaşır. Çayın su toplama havzası 11325 km2 , yıllık ortalama su debisi ise yaklaşık 300 milyon m3 ’tür. Porsuk Çayı’nın başlıca kullanım amaçları ise evsel ve endüstriyel su temini, tarımsal sulama ve balıkçılıktır. Ancak evsel ve endüstriyel atık sular için alıcı ortam olan çayda kirlenmenin başlamasıyla balıkçılık önemini yitirmiştir.

Sakarya Nehri – Porsuk Çayı

Eskişehir Belediyesi tarafından Porsuk Çayı’nın Eskişehir il merkezi içerisinden geçen bölümünde doğal afet zararlarını azaltmak üzere su seviyesinin kontrolüne yönelik bir inşaat projesi yürütülmüştür (Büyükerşen ve Efelerli, 2005). Bu projeye göre, Porsuk Akarsu Kanalının yaklaşık 8 km uzunluğunda bir bölümü geliştirilmiş ve düzenlenmiştir. Kanalda su seviyesini yükselten, birbirine bağlayan dört adet su seviye kontrol yapısı inşa edilmiştir.