Ana Sayfa Genel Rahmi M. Koç Müzesi – İstanbul

Rahmi M. Koç Müzesi – İstanbul

Rahmi M. Koç Müzesi Türkiye’de ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanmış ilk ve önemli bir müzedir. Haliç kıyısında bulunan müze endüstriyel tarihin önde gelen örneklerini sergilemektedir. Ayrıca müze binası tarihi öneme sahiptir.

Rahmi M. Koç’un özel koleksiyonularını sergilemek amacıyla ilk kuruluşunu yapan Rahmi M. Koç Müzesi bu koleksiyonu çocukluğunda babası Vehbi Koç’tan hediye aldığı model trenler tarzındaki hediyelerle başlamıştır.

Koleksiyonu belli bir zenginliğe ulaştığında Rahmi M. Koç, bu koleksiyonu halka kazandırmak amacıyla eğitici, öğretici ve eğlendirici bir yapı kurmaya karar verir ve 1994 yılında Haliç kıyısında bulunan Lengerhane’yi açar. 2001 yılında müzeye Hasköy Tersaneside eklenir.

Müzede endüstriyel sergi haricinde güzel sanatlar, etnografik tarih gibi konularda sergilenmektedir. Ayrıca bazı dönemlerde konser, konferans, yemek organizasyonları, festivaller gibi aktivitelere ev sahipliği yapılmaktadır.

Özellikle tarihe damga vurmuş otomobillerin sergilendiği bölüm yoğun ilgi görmektedir. Örneğin Model T Ford’u müzede görmek mümkündür.

Diğer bölümlerde ise geçmişte kullanılan el aletleri, çocuk arabaları, sanayi devrimi sonrası aletler, buhar makineleri, vagonlar, diğer binlerce obleji müzede görmek mümkündür.

Rahmi Koç Müzesinde Neler Var?

Müzede yok yok desek yeridir. Girişte uçaklar ve bir tank sizi karşılıyor. Deniz kenarında bir vapur ve deniz altı bulunuyor. Ayrıca vapurda birde cafe var. Bizim ziyaretimiz sırasında burada bir doğum günü partisi verildiğini gördük. Ayrıca müzenin bir bölümünde geçmiş bir çarşı içi dükkanları canlandıran cadde mevcut.

Eski döneme kullanılan bisikletler, motosikletler, bilgisayarlar, fotoğraf makinaları, muhteşem yatlar sergileniyor.

Müze hakkında detaylı bilgi için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Rahmi M. Koç Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

36T, 38T, 47, 47E, 47N, 47Ç, 54HT, 54TE, TB1, Şişhane – Vialand, Şişhane – Yunus Emre Mahallesi, Şişhane – İmar Blokları otobüsleri müze önündeki duraktan geçmektedir.

Özel aracınızla gitmek için İstanbul Beyoğlu merkezine ulaşıp haliç kıyısını takip ederek müzeye ulaşabilirsiniz.