Macar Halk Kurtuluş Kahramanı 2. Ferenc Rakoczi’nin 1720-1735 yılları arasında yaşadığı bu ev, Macar hükümeti tarafından restore edilerek müzeye dönüştürülmüştür. Rakoczi’nin anılarının sergilendiği 3 katlı bu yapı, Osmanlı sivil mimarisinin tipik örneklerinden biridir. Rakoczi Müzesi içerisinde 2. Rokoczi’nin heykeli, yağlı boya tabloları, o dönem kullanılan eşyalar ve onun yaşamı ile ilgili belgeler sergilenmektedir. İkinci katta da Rakoczi ile birlikte Macaristan bağımsızlık savaşına katılanların yağlı boya resimleri bulunmaktadır.

Rakoczi’nin Öyküsü

Osmanlı Devleti’nin II. Viyana Kuşatması sonrasında, 1689 yılında terk ettiği Macaristan’ı, Avusturya işgal eder. Macarlar bu işgal üzerine 1703 yılında ayaklanır. Ferenc Rakoczi, Macaristan’ın Avusturya’ya karşı başlayan bu bağımsızlık savaşı sırasında 1703 yılında Erdel Prensi, 1705’te ise Macaristan Prensi ilan edilir. Kendisine destek vaadinde bulunan Fransa, Rusya ve Polonya gerektiği kadar yardımda bulunmayınca zayıf olan Macar ordusu Avusturya karşısında tutunamaz. 1708 Trencin Savaşı’nda Rakoczi önderliğindeki Macarlar, Avusturya kuvvetleri karşısında yenilerek bağımsızlık mücadelesini kaybederler.

Bu savaştan sonra Rakoczi’nin sürgün yılları başlar. 1711-1717 yılları arasında sırasıyla Polonya, İngiltere ve Fransa’da yaşar. Osmanlı Devleti yardım ve destek vaadiyle kendisini Türkiye’ye davet eder. Rakoczi bu daveti kabul edip, Osmanlı Devleti’nin gönderdiği bir gemiyle 1717 yılında Türkiye’ye gelir. 1718’de Osmanlı Devleti ve Avusturya arasında imzalanan Pasarofça Antlaşması’yla Osmanlı İmparatorluğu’na iltica eden Macar mültecilerinin güvenliği güvence altına alınır. Macar mülteciler önce Edirne’ye 2 yıl sonra İstanbul’a 1720 yılında Tekirdağ’a getirildi.

Rakoczi, 1735 yılında Tekirdağ’da öldü. İstanbul’daki Saint Benoit lisesi şapeline yerleştirilen naaşı, 1906 yılında Macar hükümetinin kararıyla Macaristan’a, Kassa şehrindeki katedrale taşındı. Racokzi’nin ölümünden sonra Macaristan’da onun adına bir müze yapılması düşünüldü, bunun için evin bezemeleri, iç donanımı, Rakoczi’nin külleri ile birlikte götürüldü.

Ancak 1. ve 2. dünya savaşları nedeniyle Macaristan’da yapılması düşünülen müze fikri gerçekleşmedi. Bunun üzerine Macaristan hükümeti Tekirdağ’daki yapıyı 1932 yılında bir Macar mimara restore ettirdi. 1981-82 yıllarında bir kez daha yenilenen eve daha önce sökülerek Macaristan’a götürülen yemek salonu kabartmalarının kopyaları da yerleştirildi.

Rakoczi Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Rakoczi müzesi Tekirdağ Merkezinde Vali Konağı caddesi üzerinde bulunmaktadır. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü açıktır.

Vali Konağı Cad. No: 32
+90 282 263 85 77

🌍Konum İçin Tıklayın