Niğde’nin Bor ilçesi Bahçeli kasabasında bulunan Roma Havuzu Niğde-Adana yolu kenarında bahçelerin içerisinde yer almaktadır. Roma dönemine ait yapı M.S 2. yy’da Roma İmparatorları Trojen ve Hadrian tarafından yaptırılmıştır. Havuzun keşfi 1960 yılında yapılmıştır. Doğal bir taşı oyarak etrafına kesme taş ve mermer blok taş örülme yöntemiyle yapılan havuzun su kaynağı direk olarak yer altından gelir. Su kaynağının çıktığı noktaya yapılan havuz olimpik havuz boyutlarındadır. Havuzun temel amacı Tyana antik kentine kaynaktan çıkan suyun depolanarak yer altı kanallarıyla şehire su taşınmasıdır. Roma dönemindeki birçok yapıda görülen taşların arasına sikke ve metal parçaların koyulması bu havuzdada görülmektedir.

Roma Havuzu Etrafındaki yeşil alan günümüzde mesire alanı olarak kullanılır. Yöre halkının iş ve şehir yaşamından uzaklaşarak yeşillikler içerisinde bir gün geçirmek için tercih ettiği alanlardan bir tanesidir.

Roma Havuzuna Nasıl Gidilir?

Merkeze 24 km, Bor İlçesine 8 km,  Bahçeli kasabasına 3 km mesafede şahsi araçla veya merkezden ve bordan Bahçeli kasabası toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkündür.

Roma Havuzu
Roma Havuzu