Adana’nın simgelerinden en önemlisi ve ihtişamlısı olan Adana Sabancı Merkez Cami 1998 yılında Türkiye Diyanet Vakfı ve Sabancı Vakfı tarafından yaptırılarak hizmete açılmıştır.

Seyhan Nehrinin hemen kıyısında Adana’nın ana artererinin üzerinde her noktadan görünebilecek büyüklükte olan Sabancı Merkez Cami yapısı ve projesi ile bazı özellikler içermektedir.

Yıllarca Türkiye’nin en büyük camisi olma özelliğini taşıyan cami, 2018 yılında İstanbul Çamlıca Camisinin açılışı ile bu ünvanını kaybetmiştir.

Sabancı Merkez Cami Özellikleri

Caminin 5 kubbesi islamın 5 şartını, 6 minaresi imanın 6 şartını, Minarelerin yerden 99 metre yüksekliği Allah’ın 99 ismini, Ana kubbedeki 40 pencere ise Hz. Muhammed’e peygamberlik görevi verilen yaşı simgeler.

Cami içerisinde 4 ders odası, 10 itikaf odası (inzivaya çekilme), imam ve müezzin odaları, sohbet odaları ve şadırvan bulunmaktadır.

Cami içerisindeki Nakış ve Çini desenlerinin tümü Mimar Nakkaş M. Semih İrteş tarafından yapılmıştır. Caminin içerisinde bulunan nesneler Osmanlı Camilerine uygun şekilde Nihat Kartal Usta tarafından mermer olarak tasarlanmıştır.

Merkez camisi Adana’nın diğer 275 camisine Ezan yayını yapmaktadır. Adana merkezi ezan sisteminin yayın noktası Sabancı Merkez Camisidir.

Caminin içerisi ve büyüklüğünün yanısıra Cami çevreside oldukça geniş ve dinlenecek alana sahiptir. Caminin harika görüntüsünü etrafında hiç bir yapı olmaması nedeniyle net olarak görebilirsiniz.

Sabancı Merkez Cami Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sabancı Merkez Cami Seyhan Nehrinin kenarında, Merkez Park içerisinde bulunmaktadır. Yüksek yapısı nedeniyle şehrin bir çok noktasından görülebilmektedir.

Caminin alt bölümünde otopark bulunmaktadır. Buraya aracınızı bırakarak Adana’da gezilecek yerlerin çoğuna yürüyerek ulaşabilirsiniz.