Kazdağları Milli Parkı’nın hemen yanıbaşında Balıkesir’in Edremit ilçesinin merkezine yakın olan Şahinderesi Kanyonu ve Piknik Alanı harika doğası ve muhteşem manzaralarıyla görülmeye ve gezilmeye değer bir doğa gezinti alanıdır. Ulaşımın kolay olması ve günübirlik ziyaretler için piknik yapılabilecek alan olması nedeniyle çokça tercih edilmektedir. Şahinderesi Kanyonu ve Piknik Alanı Kazdağları Milli Parkı içerisinde bulunuyor. Giriş için 4 TL’lik bir ücret ödemeniz yeterli oluyor.

Şahinderesi Kanyonu Hakkında Bilgi

Kanyon içerisinde doğa yürüyüşünden bitki keşfine, piknikten serinlemek için dereye girmeye kadar bir çok etkinlik yapmanız mümkün. Şahinderesi Kanyonu içerisinde her yaştan insanın ihtiyacına karşılık verecek aktivite alanları bulunuyor. Maceraperestler için zorlu kanyonlar, sakinlik ve dinlenme için doğa içinde piknik, serinlemek için buz gibi derenin suyu ve meraklısı için içerisinde barındırdığı 800 çeşit bitkinin gizemi bulunuyor.

Kanyon ve Piknik Alanı

Bölgeye giriş yaptıktan sonra aracınızı bırakarak ilerlemeniz gerekiyor. Bu  noktada kanyona doğru ilerlerken karşınıza piknik masaları çıkıyor. Burada mangal yapmanız veya ailenizle güzel bir vakit geçirmeniz mümkün. Kanyon bölümünün tümüne izinsiz giriş kabul edilmiyor. Kanyonda diğer kanyonlardaki gibi platform yürüyüş yolları bulunmuyor. Bu nedenle bazı bölümlere rehberler eşliğinde gidebilirsiniz.

Şahinderesi Kanyonu Yürüyüş

Şelaleye kadar olan bölüme gitmeniz için rehber gerekmiyor. Bu bölüm kanyonun girişinden itibaren yaklaşık 1 kmlik bir doğal parkur. Ayrıca şelalenin göletinde yaz aylarında tertemiz ve kireçsiz suda yüzen insanlarla karşılaşabilirsiniz. Suyun oldukça soğuk olduğunu belirtelim. Üzerinize suya girebilecek bir kıyafet ve havlu almanız faydalı olacaktır. Dere içerisinde yürürken bazı noktalar kaygan oluyor. Bu nedenle plaj terliği veya kaygan tabana sahip bir ayakkabı ile yürümek zor oluyor. Ayrıca şelaleye yapacağınız doğa yürüyüşünde zorlu parkurlar bulunuyor. Bu nedenle küçük çocuklar için çok uygun olmuyor.

Doğa Yürüyüşü Parkur

Bazı masalar dere üzerine kurulmuş ve yazın en sıcak günlerinde bile bol oksijenli ve Kaz Dağlarının hava akımı nedeniyle serin bir hava sizleri karşılıyor. Çocuklu aileler için dere üzerindeki masaları tavsiye etmiyoruz.

Piknik

Şahinderesi Kanyonu Dere İçi Masalar

Kanyon içerisinde belirlenen alanlarda mangal, semaver yapmak için ateş yakmaya izin veriliyor. Ancak ateşi yerde değil mangal düzeneğinde yakmanız gerekiyor.

Masalar için ekstra ücret gerekmiyor. Düz zeminde, ağaç altlarında, dere içerisinde 6 kişi için yeterli genişlikte piknik masaları mevcut.

Kanyon içerisinde kullanabileceğiniz su kaynakları ve WCbulunuyor.

Flora ve Bitki Çeşitliliği

Şahinderesi Kanyonu adeta bir oksijen deposu. Muhteşem florası ve kokusuyla huzur ve mutluluk verici bir doğaya sahip olan bölgede 800’den fazla bitki çeşidi mevcut. Bu bitkileri incelemeniz ve fotoğraflarını çekmeniz mümkün ancak toplamaya izin verilmiyor.

Şahinderesi Kanyonu Giriş Ücreti

Kanyona giriş için kişi başı 4 TL’lik bir ücret ödüyorsunuz. (2020 Yılı) Aracınızı park edebileceğiniz bir otopark bulunuyor. Yaz aylarında hafta sonu yoğun olduğunda park sıkıntısı yaşamamak için sabah erken saatlerinde gitmenizde fayda var.

Şahinderesi Kanyonu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kanyon Balıkesir’in Edremit ilçesi Altınoluk beldesinde kuzeyinde bulunuyor. Balıkesir’in merkezine yaklaşık 110 km mesafede bulunuyor. Altınoluk merkezinde girdikten sonra yazlık evlerin ve sokakların arasından kaz dağları yönüne doğru kuzeye dönmeniz gerekiyor. Bu noktada bir çok sokak ve ulaşım yolu bulunuyor. En yakın yolu ve kanyona giden sokağı bulabilmek için navigasyon kullanmanız önerilir. Bölgeye giderken Şahinderesi üzerinden geçiyorsunuz.

Kanyona giden yol asfaltsız köy yolu. Bu yola döndükten sonra yaklaşık 800 metre sonra kanyon girişine ulaşıyorsunuz.

Yandex Navigasyon Rotası İçin Tıkayın. (Eğer telefonunuzda Yandex Navigasyon Uygulaması Varsa Rota Oluşturur)