Mardin’in merkezinde Mardin’e özgü mimariyi en güzel şekilde yansıtan tarihi bina Şahtana ailesi tarafından yaptırılmış olması nedeniyle Şahtana Ailesi Evi olarakta bilinir. Ermeni mimar Lole tarafından tasarlanan bina muhteşem taş işçiliği ile göz doldurmaktadır. Mardin Tarihi Postane Binasının bir bölümü günümüzde PTT tarafından kullanılsa da büyük bir bölümü Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından Sosyal Tesis ve Uygulama Oteli olarak kullanılmaktadır.

İç yapısı büyük bir konağı andırır ve iç merkezinde Mardin’de çokça görülen iki yana açılan merdivenli yapıya sahiptir. Kapı eşiklerindeki oyma taş desenleri iç mekana güzellik katar. Terasında günümüzde işletilen cafe ile Mardin manzarası eşliğinde keyifli vakit geçirmek mümkündür.

Mardin ziyaretinizde Şahtana Ailesi Evi‘ne (Tarihi Postane Binası) vaktinizin bir kısmını harcayarak Mardin’in sivil mimarisinin tüm örneklerini burada görebilir ve harika fotoğraflar ve anılar yakalayabilirsiniz.

Tarihi Postane Binası harika mimarisi ve geçmişin bozulmamış dokusu ile Mardin şehrinin görkemli manzarasını, etrafında bulunan önemli tarihi eserlere ulaşım kolaylığını ve ufuk çizgisine kadar uzanan Mezopotamya Ovası manzarasını ziyaretçilerine sunuyor.

Şahtana Ailesi Evi Konaklama

Bina Artuklu Üniversitesi tarafından işletilen bir otele sahip ve konaklama ücretleri makul seviyelerde. Otelde tek kişilik, çift kişilik ve aile odaları bulunuyor. Odalarda Mini-Bar, Klima, Kablosuz İnternet, Banyo, Televizyon gibi standart hizmetler mevcut.

Şahtana Ailesi Evi Konaklama

Otel Hakkında Ayrıntılı Bilgi ve Rezervasyon İçin Aşağıdaki İletişim Bilgilerini Kullanın.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ
SOSYAL TESİSLERİ VE UYGULAMA OTELİ
Adres: 1. Cadde Üçyol Kavşağı Mevkii No:148/B Artuklu/MARDİN

Rezervasyon : +90 482 212 99 90

E-Mail : uygulamaoteli@artuklu.edu.tr

 

 

Tarihi Postane Binasına Nasıl Gidilir?

Postane binası Mardin Merkezinde tarihi Şehidiye Camii ve Medresesi‘nin tam karşısında bulunuyor. Ayrıca PTT binası olarakta biliniyor.