Saitabat Şelalesi Bursa’nın Kestel ilçesi sınırları içerisinde bulunur. Uludağ’ın zirvelerinden gelen kar ve kaynak sularının birleşimi sonucu biriken sular bu noktadan yükseklik farkıyla bir şelale oluşturmuş. Yıllarca aynı noktadan akan su yolu bir kanyon oluşturmuş ve şelalenin döküldüğü noktada harika bir doğal yapı meydana gelmiştir.

Güvercinlik olarakda bilinen şelalenin debisi yaz aylarında azalmaktadır. Bursa merkezine yakın olması ve muhteşem doğasıyla harika bir mesire alanı olan bölgede bulunan işletmelerde bir çok yemek çeşidi, alabalık ve piknik alanları bulunur.

Eğer Bursa’ya yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken bir nokta olan Saitabat Şelalesi bölgesinde bir çok işletme bulunur.

Bölgede bulunan işletmelerden bazıları ve iletişim bilgileri;


Şelaleçam Restorant

Telefon : 0224 388 10 16


Şelale Doğa Restorant


Şelale Dere Park

  • Adres : Saitabat Köyü 12. km
  • Telefon : +09 224 388 13 33

Yeşil Mavi Restaurant

Telefon : (0224) 388 14 16


Saitabat Şelalesinde Neler Yapılır?

Bazı zamanlarda Şelalenin döküldüğü noktada yüzen insanlar görebilirsiniz. Şelalenin yarattığı ortam sayesinde bölge bir tesis haline gelmiş. Ayrıca yol kenarında köy ürünleri satan insanlardan organik ürünler satın alabilirsiniz.

Saitabat Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Bursa Büyükşehir Belediye otobüslerinden D19 ve D20 nolu hatlar bölgeye ulaşılabilir.

Özel aracınızla gitmek için Bursa merkezinden . İlçe merkezinde ilerlerken Şelale tabelasını gördüğünüz kavşaktan dönüş yapın. Bu noktadan tabelaları takip ederek yaklaşık 9 km gidildiğinde Şaitabat Şelalesi’ne varmış olursunuz.