Saklıkent Kanyonu Ölüdeniz’e tatile gitmiş olan bir çok insan tarafından duyulmuş belkide ilk gezi noktası olabilir. Ölüdeniz’den biraz uzak bir noktada Antalya – Muğla il sınırında bulunan Saklıkent Kanyonu aslında Antalya il sınırları içerisinde yer alıyor. Dargaz çayının oluşturduğu yatağın muhteşem görünüşü ve bu çay üzerine kurulmuş restoranlarıyla güzel bir mekan haline getirilmiş olan Saklıkent görülmesi gereken bir yer.

Bir çok safari grubu ve turizm şirketleri ve rehberler müşterilerini bu alana getiriyor. Rehber eşliğinde kanyonun zor ve en güzel noktalarını bilerek gezmek daha bir güzel olmalı.

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti

Kanyon Seydikemer Belediyesi tarafından milli park statüsü ile işletiliyor. Giriş ücreti 2019 yılında kişi başı 6 TL, öğrenci için 3 TL.

Saklıkent Kanyonu’na Neden Gidilmeli?

Saklıkent Kanyonu içerisinde Dargaz çayının yarattığı muhteşem bir doğa manzarası ve yürüyüş parkurları oluşturmuş durumda.

Saklıkente gitmeden önce dikkat etmeniz gereken şeyler var. Kanyonda ilerlemeyi düşünüyorsanız derin noktalardan geçmeniz gerektiğini bilmeli ve ıslanacağınız için yedek bir kıyafet getirmenizi öneriyoruz. Ayrıca kanyona girdikten sonra “kara lastik” diye tabir edilen kauçuk ayakkabı sayan bir tezgah bulunuyor. 5 TL ücret ile kiralanıyor. Kanyon yürüyüşü yapacaksanız mutlaka bunlardan bir tane kiralamalı veya satın almalısınız.

  • Saklıkent’e geldiğiniz zaman öncelikle kanyona giriş için kişi başı cüzi bir miktar para ödeniyor.
  • Sonrasında dar ve yüksek bir kanyon içinden belediye tarafından yapılmış platform üzerinde yürüyorsunuz. Buradaki serinlik ve suyun görüntüsü gerçekten harika.
Saklıkent Kanyon içerisine Giriş Platformu
  • Biraz yürüdükten sonra nehir yatağı ve alan oldukça büyüyor ve insanların nehir içerisinde ayaklarını ilk olarak burada suya sokuyor.

  • Bu noktaya kadar çocuklu aileler için gelinebilecek bir nokta. Ancak bu noktadan sonrası küçük çocukları olan aileler için uygun değil. Biraz zorlayıcı, yer yer derin, kaygan zeminin oluşturduğu ancak muhteşem doğa harikası manzaraların bulunduğu bir kanyon.
  • Zorlu noktalarda tutunmak için ipler çekilmiş, bazı noktalarda köprüler bulunmaktadır.
  • Kanyonun her metresinde başka bir doğal güzellik bulunuyor. Küçük bir şelalenin suyu buz gibi. Burada keşif yapmak ve güzellikleri görmek size kalıyor.

  • Eğer kanyon içerisine giriş yapacaksanız yanınızda mümkünse su geçirmez bir çanta getirin. Bazı noktalarda belinize kadar su geleceği telefon ve elektronik cihazlara dikkat edin.

Saklıkent’te Neler Yapılır?

Kanyonu görmek için geldiğinizde ilk gözünüze çarpan tabiki su üzerinde bulunan restoranlar olacak. Burada yemek ve çay hizmetleri veriliyor.

Dargaz Çayı üzerine kurulmuş platform çardaklar neredeyse su seviyesinde. Oturduğunuz zaman ayağınızı suyun içerisine sokabiliyorsunuz.

Ölüdeniz’den geliyorsanız mutlaka acıkmış olmalısınız. Burada veya Yakapark adı verilen ve görmenizi tavsiye ettiğimiz noktada yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca bölge üzerinde Gizlikent adı verilen ve Saklıkent’ten daha küçük bir parkuru bulunan bir doğa gezintisi noktasıda bulunuyor. Gizlikentte nehir üzerinde bir yürüyüş parkuru ve sonunda bir şelale bulunuyor.

Devam ediyor…

Yakapark – Fethiye/Muğla

Saklıkent Kanyonuna Nasıl Gidilir?

Kanyon Öldeniz merkezine yaklaşık 50 km mesafede bulunuyor. Eğer Ölüdeniz bölgesinden gitmek istiyorsanız Fethiye merkezine geçmeniz ve sonrasında Saklıkent tabelalarını takip etmeniz gerekiyor. Antalya yönüne doğru ilerlerken yine Tloss – Saklıkent tebalarının olduğu noktadan dönün. Bu noktadan sonra yol üzerinde Saklıkent tabelaları sizleri yönlendirecektir.