Türkiye’nin Maldivlerine hoşgeldiniz diyerek başlayalım yazımıza. Neden böyle dediğimizi ilk fotoğraftan anlamış olmalısınız. Burdur il sınırları içerisinde bulunan Salda Gölü doğası, suyunun rengi ve imkanları nedeniyle Türkiye’nin Maldivleri olarak anılıyor. Oligotrofik bir göl olan Salda Gölü gerçekten bir saklı cennet. Belki yaz tatilini burada geçirmek mümkün olmayabilir ancak ömrünüzde bir kez olsun burayı ziyaret etmeniz gerektiğini belirtmeliyiz. Gerekirse çadır kamp kurabilir ve muhteşem zamanlar geçirebilirsiniz.

Oligotrofik Göl : Derin olan ve besin maddeleri açısından zayıf olan, oksijeni bol ve temiz olan göllere verilen addır.

Salda Gölü Hakkında Bilgi

Göl çevresi toplamda yaklaşık 44 km. Ayrıca en derin noktası 184 metredir. Bu özelliği ile Türkiye’nin en derin 2. gölü olma özelliğini taşıyor. Bölge 1. derece sit alanı ilan edilmiş durumda. Göl Türkiye’nin 1. Dünyanın 5. en temiz gölü. Su rengi turkuaz, kumunun rengi beyaz olması Maldivlerin kopyası olarak görülüyor.

Salda Gölü Plajları ve Yüzme Noktaları

Salda gölü 2016 yılından bu yana tanıtım ile büyük bir ilgi göstermeye başladı. Bölgede halk plajı olarak denetlenen ve yüzme alanlarını belirleyen halk plajları buluyor. Ayrıca kamp ve piknik alanlarıda bulunuyor.

Bölge gerçekten ziyaret sayısı açısından hakkını bulamayan bir nokta. Bunun nedenlerinden bir tanesi tabiki gözlerden uzak bir noktada olması. Ancak bu durum son yıllarda bölgeye yapılan yatırımlarla son bulmaya başladı.

Yaz aylarında bölgede bulunan plajlarda yüzmek size unutulmayacak bir keyif verecek. Salda gölünden en çok tercih edilen Yeşilova Halk plajı ve Salda Orman Plajı en çok tercih edilen plajlardan. Gölün tüm kıyıları yüzmeye elverişli değil ve tehlikeleri mevcut. Sebebi ise bazı noktaların bataklık olması. Bu nedenle belirlenen yerler dışında yüzmemeniz emniyetiniz için önemli. Ayrıca Maldivler Plajı ve Doğanbaba Halk Plajıda Tercih edilebilir.

Bölgede kamp yapacak bir çok nokta ve imkan mevcut. Bazı dönemlerde gençlik kampları düzenleniyor. Ayrıca konaklama yapılabilecek otel ve motellerde bulunuyor.

Fotoğrafçılar için yaz kış paha biçilemez fotoğraflar çıkartabilecekleri bir nokta olan Salda Gölünde amatör veya profesyonel farketmeksizin bir çok fotoğraf tutkunu için görülmesi gereken yerdir. Salda Beli olarak bilinen tepeden harika fotoğraflar çıkartabilirsiniz.

Piknik yapmak için ideal noktaların bulunduğu bölgede piknik ekipmanlarınızı alıp hoş bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Salda Gölüne Nasıl Gidilir?

Belki Muğla’ya, belki Antalya’ya tatile gidiyorsunuz. Rotanız üzerinde çokta fazla yoldan ayrılmadan uğrayabileceğiniz bir yerde bulunan Salda Gölüne İstanbul tarafından özel aracınızla geliyorsanız Burdur ilinin çıkışından hemen önce Antaya – Muğla yol ayrımından Şehir Merkezi – Yeşilova – Denizli – Fethiye yönüne doğru dönmelisiniz.

Bu yola girildikten sonra yaklaşık 60 km ilerlediğinizde Karamanlı beldesine ulaşırsınız. Karamanlı beldesi girişinde Yeşilova Denizli Salda Gölü kavşağından sağa dönerek yaklaşık 23 km sonra Salda Gölüne ulaşabilirsiniz.