Şamlar tabiat parkı 2011 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilmiş Devlet Ormanı statüsünde 335 hektar alanı kapsayan bir parktır. İstanbul ilinin Başakşehir ilçesinde bulunan tabiat parkı adeta megaşehir İstanbul’un akciğeri görevi görmektedir. Şamlar piknik alanında güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Şamlar Tabiat Parkı Hakkında Bilgi

Şamlar Tabiat Parkının içerisinde bulunduğu Şamlar Ormanı fıstık çamları ve geniş düzlükleri ile harika doğa manzaraları sunarken yapılan yürüyüş yolları ile İstanbul’un şehir gürültüsünden uzaklaşmak isteyen ziyaretçiler için ideal bir noktadır. Ayrıca bölgede bulunan Meseri Alanı ve oturma sahaları ile güzel bir yaz gününde buraya uğramanız halinde hoş vakit geçirebilirsiniz. Şamlar Tabiat Parkının 6 adet girişi bulunmaktadır.

Tabiat Parkına girdiğinizde sizleri yön levhaları sıkıntı çekmeden yönlendirmektedir. Ayrıca alanda ihtiyaçları karşılamak amacıyla WC, su, mescit, çocuk oyun parkı, piknik masaları bulunmaktadır.

Tabiat Parkı Yakınlarında Konaklama

Konaklama için herhangi bir pansiyon otel bulunmamaktadır.

Ne Zaman Gidilmeli

Gidilecek en güzel zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır. Ayrıca kalabalığı göz önüne alırsanız müsaitlik durumuna göre hafta içi gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Ne Yenir?

Bölgede yemek yemek için herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Piknik ve mangal keyfi sizin ellerinizde.

Tabiat Parkına Giriş Ücreti Ne Kadar?

Parka giriş ücret tablosu aşağıdaki gibidir. Araç içerisindeki kişi sayısına bakılmaz, sadece araç ücreti alınır.

Şahıs 5 TL
İndirimli Şahıs 2.5 TL
Bisiklet 5 TL
Motorsiklet 10 TL
Otomobil 15 TL
Minibüs 45 TL
Midibüs 75 TL
Otobüs 120 TL

Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?

Bölgeye metro ile ulaşmak mümkündür. Bunun için 36AS ve 36AY kodlu metrolara binebilirsiniz. Ayrıca bölgeden 79C Kayaşehir – Cebeci Mahallesi halk otobüsleri geçmektedir.

Özel aracınızla gitmeniz durumunda Arnavutköy yönüne doğru giderken İstiklal Caddesi yönüne doğru dönerek Şamlar Tabiat Parkı Girişini bulabilirsiniz.

 Ayrıca İstanbul sayfamızada gözatabilirsiniz.