Bir çok filmde, dizide veya yazıda Sapanca ve Sapanca Gölü’nün geçtiğine  rastlamış olmalısınız veya memlekete giderken Sakarya bölgesinden geçerken otoyolun sol tarafında sapanca gölü manzarasını izlemiş olmalısınız. Sapanca gölünün bu kadar duyulmasının sebeplerinden en önemlisi gözden ve kalabalıktan uzak yeşil doğası ve temiz havasıyla kafa dinlemek için bir kaçış noktası olmasıdır. Belki Sapanca Gölü tek başına bu ilgiye toplayamaz ama bulunduğu bölgeyi güzel yapan en büyük etken olduğu kesindir. Marmara ve İstanbul’a yakınlığı, Karadeniz bölgesini aratmayan yeşili ve muhteşem tabiatıyla mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer almalıdır.

Sapanca Gölü’nde Neler Yapılır?

Yazımızın başında söylediğimiz gibi Sapana Gölü tek başına bu kadar ilgi gösteremezken çevresinde yarattığı imkanlar ile adeta bir cennet. Göl Sakarya ve Kocaeli il sınırları içerisinde yer alıyor. Sakarya iline bağlı Sapanca ilçesi ise adeta yayla turizmi bölgesi niteliğinde. Göl kenarında ve çevresinde bir çok işletme ve aklınıza gelmeyecek bir çok etkinlik yapmak mümkün. Bunların yanı sıra Sapanca Gölünü besleyen dereler üzerine kurulmuş restorant ve cafeler yazın (özellikle hafta sonu) tıklım tıklım oluyor.

Ziyaret ettiğimiz bir cumartesi günü gittiğimiz Naturköy adlı işletmede tam sayı verememekle beraber yaklaşık 10 gelin-damat çifti fotoğraf çekimi için bölgedeydi. Sadece bir işletmede bulunan bu çiftlerden onlarcasıda Sapanca’nın farklı yerlerinde görülebilir. Özellikle arap turistlerin yoğun ilgi duyduğu noktalardan biri olan bölgede çoğu işletme Arapça tabelalarda asar olmuş. (Bu durum bir çok kişiyi rahatsız etmiş olsada, gördüğümüz kadarıyla gelen turistler varlıklı ve saygın ailelerden oluşuyor. Kendi görüşüm bu durumun ingilizce tabela asmakla hiç bir farkının olmadığı. Bölgedeki işletmeler Arap turistlerin gelirinden gayet memnun.)

Bölgede bir çok cafe ve restorant mevcut. Bunlardan bazıları gerçekten doğa harikası. Tavsiye edebileceğimiz işletmeler ve ulaşım bilgilerini listeyelim.

Naturköy

Sapanca – Naturköy

Natürköy Sapanca’ nın Mahmudiye Köyü’nde,  yeşilin binbir türlü dokusunu barındıran bir vadinin tam ortasında, ziyaretçilerine doğanın bütün güzelliklerini doyasıya yaşatmak için tasarlandık.

Etrafında göletleri, şelaleri, barbekü alanları, restorantı, kır düğünü alanı, yürüyüş parkurlarıyla içinizi açıyor.

Natürköy; seminer ve toplantı salonları, kütük ev konaklama alanları, bölgeye özgü ve dünyadan başka hayvanların da barındırıldığı  noktasal mini hayvan yaşam alanları ile diğer aktivite alanları alanlarıyla misafirlerine geniş bir alan sunuyor.

Dereiçi Mahallesi, Mahmudiye / Sapanca / SAKARYA
+90 (264) 310 10 60-61
Konaklama Rezervasyon
+90 532 501 41 55
https://naturkoy.com.tr

Sopeli Doğal Yaşam Köyü

Sapanca Sopeli Doğal Yaşam Köyü

Sopeli Doğal Yaşam Köyü oksijeni bol yemyeşil ormanda, coşkun akarsuyu içinde barındıran cennet gibi bir vadide, Misaferlerini bu muhteşem doğal atmosferde dinlendirmek, keyifli vakit geçirtmek mükemmel tatlar sunmak için tasarlamış bir rekreasyon konsepti. Amacımız sizin bu cennet mekandan en güzel anılarla ayrılmanızı, getirdiğiniz dost ve misafirlerinizi en iyi şekilde ağarlamanızı sağlamak.

Sopeli Doğal Yaşam Köyü’nde her köşe ayrı bir seyir terası güzelliğinde. Köyümüzün diğer bölümleri de tamamlandığında yer seçmekte zorlanacaksınız. Her köşede başka bir tat, daha farklı bir manzara kesiti, ayrı bir hava akımı bulacaksınız. Vadi de bu güzel konsept içinde varlığını size muhteşem hava akımlarıya gösterecek. Günün sonunda doğal olarak bu güzel doğal ortamdan ayrılmak istemeyeceksiniz.

Sopeli Doğal Yaşam Köyü
Mahmudiye Mah.Dereiçi Mevki No:61
Sapanca / SAKARYA
GSM : 0532 065 52 39
Tel    : +90 264 310 10 40 (6 hat)

Dorat At Çiftliği Restoran

Dorat Beyköy Çiftlik Restoran 2010 yılından bu yana Sapanca’nın en yeşil beldelerinden olan Yanık köy de hizmet vermektedir. Bünyesinde kapalı ve açık manejle binicilik yapılabilen tesisimiz, gerçek çim futbol ve voleybol sahaları, kapalı restoran bölümü, 5.000 m2 bahçesi, çardakları, minderleri, hamakları, mini organik bostanı, floraya uygun ağaç yetiştiriciliği / serası vb. bölümleri ile ziyaretçilerimize kendilerini rahat ve huzurlu hissetmeleri için düzenlenmiş bir mekândır.

Mevsimine göre değişkenlik gösteren zeytinyağlı mezeleri zengin serpme kahvaltıda tatmanız, özellikle kümesten istediğinizi belirttiğinizde günlük ve katkısız, lezzetli yumurta / omlet / melemen yemenizin mümkün olduğu huzurlu ve temiz bir yerdir.

Izgara yemeklerde Gaziantep mutfağıyla ilgili el emeğini, baharatlarını, servis ve sunum detaylarını görebileceğiniz tesiste ön planda tutmaya çalıştığımız öncelikler, kalite, güleryüz ve memnun edebilme isteğimizdir.

Sapanca Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Tavsiyem eğer İstanbul yönünden geliyorsanız İzmit – Doğu otoyol çıkışından çıkarak Sapanca’nın tüm güzelliklerini yol boyunca görmeniz. Ancak bu yol hafta sonları kalabalık oluyor. Direkt olarak hedefiniz belliyle Sapanca çıkışını kullanmanız faydalı olacaktır. Ayrıca rota üzerinde güzel bir hafta sonu geçirebileceğiniz Kocaeli Yuvacık Barajıda bulunur.