Aydın‘ın Akbük ilçesinde Akbük körfezi içerisinde yer alan Saplı ada doğal güzelliği ve muhteşem manzarası ile Aydın’a görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Yüzyıllar önce bölgede oluşan volkanik patlamaların lav akıntılarının toplanması sonucu oluştuğu düşünülen adanın ismindende anlaşılacağı gibi deniz seviyesinin düşük olduğu zamanlarda kıyı şeridi ile ince bir bağlantı yolu açılmaktadır. Deniz seviyesinin yüksek olduğu zamanlarda ise bu yol yaklaşık diz seviyesine kadar yükselmektedir.

Akbük tepelerinden izlenen Akbük manzarası yanında Saplı Adada harika bir görüntü oluşturuyor. Ada doğal sit alanı olarak korunması nedeniyle ada üzerinde yapı ve inşaat iznine izin verilmiyor. Yaklaşık 8 hektar alanda sadece ağaçlar bulunmaktadır. Ayrıca adadaki toprak altında volkanik kül tabakasınıda görmek mümkündür.

Saplı Ada’da Neler Yapılır?

Kıyı şeridinden adaya doğru yürüyerek geçilebilir ve güvenli alanlarda denize girebilir. Ayrıca bazı açılardan harika fotoğraflar çıkarılabilir. Bazı zamanlarda yüksek tabanlı araçlar ile adaya geçmek mümkün.

Sapı Ada’ya Nasıl Gidilir?

 254, 275 ve 405 nolu belediye otobüsleri saplı ada önünden geçmektedir.

Saplı ada Akbük merkezine 5 km, Aydın merkezine ise yaklaşık 90 km mesafededir.