Balıkesir’in Ayvalık ilçesi sınırlarında bulunan Şeytan Sofrası Sarımsaklı plajlarına yaklaşık 5 km mesafede, Ayvalık merkezine ise yaklaşık 10 km mesafededir. Özellikle gün batımında bir çok yerli ve yabancı turistin yoğun ilgisini görmektedir. Bazı kaynaklarda bölge adı Şeytan Tepesi olarak geçmektedir.

3 tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de Şeytan Sofrasına çıktığınızda gördüğünüz manzaranın benzerlerini bir çok yerde görmeniz mümkün. Şeytan Sofrasını bu kadar özel yapan ise Antik çağlara kadar uzanan bir hikayesinin olması ve bir tatil beldesinde olmasıdır. Elbette harika deniz ve doğa manzarasıda muhteşemdir. Şeytan sofrasından Ayvalık’ın meşhur Cunda Adasınıda görmek mümkündür.

Ziyaretçilerinin bir çoğunun günbatımını görmek için bölgeye gelmesinin yanı sıra muhteşem manzarası eşliğinde bir şeyler içmek ve yemekde yapılan aktiviteler arasında. Ancak özellikle yaz aylarında akşam üstü Şeytan Sofrası’na gitmeniz durumunda yoğun kalabalığın ve tabiri caizse bir curcunanın içinde olacağınızı unutmayın. Bundan yaklaşık 6 yıl önce gittiğimde otopark probleminin yanı sıra bölgede bulunan otopark görevlilerinin (!) faiş fiyatlar istediğinede şahit olmuştum. Bugünkü yorumlara bakıldığında durumun hala aynı olduğu anlaşılmaktadır.

Şeytanın Ayak İzi

Şeytanın Ayak İzi

Mitolojik hikayeye göre Zeus’un süt annesi İda, Zeus’u korumak için şeytanı kovar. Üç ayaklı olduğuna inanılan şeytanın bir ayağı İda dağına, bir ayağı Midilli’ye diğer ayağı ise Şeytan Sofrasında bulunur.

Bir diğer hikayeye göre Zeus, Ay Işığı Tanrıçası SELENE’ye şeytanı kovmasını söyler. SELENE tarafından cennetten kovulan şeytanın ayak izleri bu üç bölgede belirmiştir.

Yunan mitolojisinin bitmek tükenmek bilmeyen mitolojik hikayelerinden biri olan bu hikayenin kanıtı olarak ayak izine benzeyen bir taş oyması Şeytan Sofrasında bulunuyor. Bu oyuk içerisinde ne var tahmin edin.? – Tabiki bozuk paralar 🙂 Hangi düşünce ile atıldığı konusunda pek anlamlandıramadığım bu durumdan sonra içimden, “Neyseki ayak izinin olduğu noktada bir ağaç yok, yoksa onuda dilek ağacı yapardık” diye geçirdiğim olmuştu ancak günümüzde yine bir yolu bulunarak ayak izini koruyan metal kafesin demirleri aşağıdaki manzaraya maruz bırakılmış olduğunu gördüm.

Ziyaret ettiğim zaman aşırı bir rüzgar vardı. Ancak Ayvalık’ın yerlisi olan bir kişi normalde bu kadar rüzgarın olmadığını söyledi. Ayrıca benim ziyaretim sırasında bölgede bir cafe veya restoran yoktu. Ancak bugün tam manzaranın izlendiği noktaya bir restoran kondurulmuş.

Şeytan Sofrası adındaki restorantta tüm imkanlar mevcut. Fiyat konusunda normalin üstünde fiyatlandırma yapıldığını söylemek gerekiyor. Aşağıdaki resimde restorantın menüsünü görebilirsiniz.

Bölgedeki Cafelerden biri olan Han Cafe‘de özel organizasyonlar yapılmasının yanı sıra, Izgara, Yiyecek türleri ve Alkollü Alkosüz içecekler mevcut. Cafe hakkında bilgi için aşağıdaki iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

Han Cafe Şeytan Sofrası Sarımsaklı
Tel 0505 049 10 10
Email : info@hancafem.com

Şeytan Sofrası’na Nasıl Gidilir?

Sarımsaklı plajlarının bulunduğu noktadan Ayvalık’a doğru, Ayvalık’tan Sarımsaklı plajlarına doğru giderken Şeytan sofrası tabelasını gördüğünüz noktadan batıya doğru döndüğünüzde 3,5 km tırmanmanız sonucu Şeytan Sofrası’na ulaşabilirsiniz.

Eğer Ayvalık veya Balıkesir bölgesindeyseniz Balıkesir’de Gezilmesi Gereken Yerler sayfamıza göz atabilirsiniz.

Sarımsaklı Plajı Hakkında Bilgi, Nasıl Gidilir, Otelleri, Plaj Özellikleri