Sırçalı Medrese, Anadolu Selçukluları devrinin açık avlulu ve eyvanlı tiplerinden biridir. Selçuklu Sultanı Gıyaseddin Keyhüserv II. zamanında Fıkıh İlmi okutulmak üzere Bedreddin Muslih tarafından 1242 yılında yapıtırılmıştır.

Banisine izafeten bir adı da Muslihiye Medresesidir. Mimarının Tus’lu Osmanoğlu Mehmet olduğu eyvanın sol kemeri üzerindeki çini kitabeden anlaşılmaktadır. Medrese çini mozaiklerle süslü olduğu için Sırçalı Medrese olarak adlandırılmıştır.

Medresenin doğusunda kesme taşlardan yapılmış arabesklerle süslü bir portal vardır. Buradan tonozla örtülü giriş eyvanına geçilir.

Giriş eyvanının sağında Bedreddin Muslih ailene ait bir türbe vardır. Türbenin basık tonozlı üst örtüsü hasır örgüsü şeklinde sırlı tuğlayla süslüdür.

Medresenin kuzey ve güneyinde talebe hücreleri sıralanır.

Medrese firuze, lacivert, patlıcan moru ve kahverenkli mozaik çinilerden büyük bir kısmı dökülmüştür. Anadolu Selçukluları Devrinin bir sanat şaheseridir.

Konya gibi her noktasında tarihi bir değeri bulunan bir şehirde olması nedeniyle diğer tarihi yapılara göre gereken ilginin gösterilmediği medreseyi yol üzerinde olması nedeniyle ziyaret etmenizi öneririm. Eğer Mevlana Dergahını görmeye geldiyseniz Konya merkezinde ufak bir yürüyüş yaparak medreseye ulaşabilirsiniz.

Sırçalı Medrese Nerede ve Nasıl Gidilir?

Konya Sırçalı Medrese, Konya’nın Meram İlçesine bağlı Sırçalı Caddesi üzerinde yer alır.

Konya’nın merkez noktası olarak sayılabilecek Alaaddin tepesine sadece 200 metre yürüme mesafesindedir.

Street View