Sivas ilinin tarihi zenginliklerle dolu merkezinde Meydan Camisinin hemen karşısında bulunan Sivas Meydan Hamamı 1564 yılında inşa edilmiştir. Meydan Hamamının dönemin padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri Sivaslı Koca Hasan Paşa tarafından Meydan Cami ile birlikte yapıldığı düşünülmektedir. Karşısında bulunan Meydan Cami ile aynı yapım yılına sahiptir.

Tam anlamıyla günümüzde il merkezlerinin yapılaşması arasında sıkışmış olan Meydan Hamamı tarihe meydan okurcasına günümüzde de çeşitli onarımlardan geçilerek hamam görevine devam etmektedir. Kesme taştan dikdörtgen biçiminde inşa edilen hamamın çatısı kubbe ile örtülüdür.

1980’li yıllarda atıl ve harap durumda olan Meydan Hamamı aslına uygun olarak restore edilmiş ve aynı zamanda dinlenme ve okuma odaları eklenmiştir.

Sivas Meydan Hamamı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sivas Kent Meydanına yakın bir noktada bulunan Meydan Hamamı, Meydan Caminin hemen karşısında bulunur. Atatürk bulvarı üzerinde bulunan Meydan Camisine ulaşmanız durumunda caddenin ara sokağında Meydan Hamamını görebilirsiniz.

Meydan Hamamı ile birlikte yine tarihi bir hamam olan Kurşunlu Hamam hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.