Anadolu topraklarında bulunan en eski camilerden biri olan Sivas Ulu Cami ayrıca iç mekanı ile yapıldığı tarihlerde yenilikleriyle ön plana çıkmıştır. Günümüzde Sivas il merkezinin tam ortasında bulunan Sivas Ulu Cami avlusuna üç yönden giriş vardır. Cami düz çatıya sahip dikdörtgen bir plana sahiptir.

Sivas Ulu Cami İç Mekan

Sivas Ulu Cami Hakkında Bilgi

Cami kubbe mimarisinin henüz gelişmediği dönemlere ait bir yapıdır. Bazı tarihçiler tarafından 1085-1178 yılları arasında Sivas, Kayseri, Malatya civarlarına yerleşeren Danişmendiler tarafından yapıldığı kabul edilir. Danişmendiler yerleştikleri bir çok noktada benzer mimariye sahip eserler kazandırmıştır.

Günümüzde caminin minaresi hafif bir şekilde eğik durmaktadır.

Onarım Öncesi Sivas Ulu Cami

Sivas Ulu Cami 1955 yılında büyük bir onarımdan geçirilmiş ve bu onarım sırasında ortaya çıkan kitabesinde 1196-1197 yıllarında Kutbettin Melikşah döneminde Kızılarslan bin İbrahim tarafından Kul Ahi‘ye yaptırıldığı yazılıdır. 1955 yılında yapılan onarımda ahşap düz dam şeklinde olan Ulu Cami çatısı sacla kaplanmıştır.

Sivas Ulu Cami Avlusu Osmanlı Mezarlığı

Cami avlusunda Osmanlı dönemine ait 23 mezardan oluşan bir hazîre* bulunmaktadır.

*Hazîre: Külliye, cami, mescit, tekke gibi dini yapıların avlularında yer alan etrafı duvar veya parmaklıkla çevrili mezarlıklara verilen isim.

Ulu Cami Sivas ilinin maneviyatı en derinden hissedilen en eski camisidir. Sivas ziyaretinizde kısa bir tur atarak erken dönem Selçuklu Mimarisinin örneklerini net bir şekilde görebileceğiniz Sivas Ulu Cami şehir merkezinde Hoca Ahmet Yesevi Caddesi üzerindedir.  Ulu Cami günümüzde de cami olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Sivas Ulu Cami Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ulu Cami Sivas il merkezinde Cumhuriyet Meydanına yürüme 600 metre mesafede yer almaktadır.