Sivasın Gemerek ilçesinde bulunan ve tabiatı ile ziyaretçilerine muazzam manzaralar sunan Sızır Şelalesi isminide aldığı Sızır kasabasına 1 km mesafede bulunmaktadır. Şelale Kültür Bakanlığı tarafından Sit alanı olarak ilan edilmiştir. Çat ormanları içerisinde bulunan şelale Göksü Çayı üzerinde bulunur.

Gerçek bir tabiat harikası olan Sızır Şelalesi’nin muhteşem sesi ve yeşillere boğulmuş çevresi ile güzel bir vakit geçirmek için ziyaretçilerini bekliyor.

Sızır şelalesinin karşısında bulunan tesislerde şelalenin bulunduğu çayda tutulan Alabalık yemek mümkündür. Ayrıca kahvaltı ve yemek hizmetleride verilmektedir.

Ayrıca Sızır Şelalesi yapılan platform ve merdivenler ile doğa yürüyüşüne uygundur.

Sızır Şelalesine Nasıl Gidilir?

Sızır şelalesi Sivas iline yaklaşık 135 km uzaklıkta, Kayseri iline ise yaklaşık 100 km uzaklıktadır.

Sivas merkezinden bölgeye gitmek için Sivas – Kayseri karayolu kullanılır. Kayseri yönüne doğru ilerlerken Yeniçubuk mevkinde Sızır kasabasına doğru sağa dönmelisiniz. Bu kavşaktaki Sızır Şelalesi tabelası sizi yönlendirecektir.

Kayseri merkezinden Sivas yönüne doğru giderken aynı kavşaktan sola dönerek Sızır şalelesi tabelalarını takip edebilirsiniz.

Sızır Şelalesi Kavşağı

Şelale ve Çevresini gösteren bu videoyu izleyebilirsiniz.

 Ayrıca bölgeye yakın olan Hafik Gölü, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, Zamantı Irmağı hakkındaki yazılarımıza gözatabilirsiniz.