Türkiye’nin başkenti Ankara’da bulunan Soğuksu milli parkı bol bitki çeşitliliği, bir çok hayvana ev sahipliği yapması ve yapılabilecek bol sayıda aktivite ile Ankara ve çevre illerdeki ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmektedir. Gitmeden önce Soğuksu milli parkı nerede, soğuksu milli parkına nasıl gidilir, soğuksu milli parkı giriş ücreti ne kadar gibi sorularınız varsa yazımızı okuyun.

Soğuksu Milli Parkı Hakkında Bilgi

1959 yılında milli park olarak ilan edilen Soğuksu milli parkının yüzölçümü yaklaşık 1.050 hektar ike 1997 yılında yapılan değişiklik ile 1.187 hektera yükselmiştir. Milli park karadeniz ve iç anadolu bölgelerinin geçiş kuşağındaki ormanların hakim olduğu bölge içerisindedir.

 

Parkta kara akbaba ve bazı kartal türleri yuva yaparkar. Ormanlık bölümünde azda olsa yırtıcı hayvanlar ve geyik tavşan sincap gibi memeliler görülebilmektedir. Parka çoğunlukla karaçamsarıçamgöknar ve gürgen ağaçları hakimdir. Bir çok türden çiçek görebilmekte mümkündür.  Soğuksu milli parkında 242 hektar açık saha mevcuttur.

Soğuksu Milli Parkında Ne Yapılır?

Ankara’ya yaklaşık 80 km uzaklıkta olan soğuksu milli parkı şifalı kaplıcaları ile ünlü Kızılcahamam ilçesi içerisinde bulunur. Milli parka güzel bir hafta sonu geçirmek için gelmenin yanı sıra doğa yürüyüşü, kamp, kuş gözlemleme, fotoğrafçılık, yapmak mümkündür. Ayrıca bilimsel doğa araştırmaları içinde bu bölge uğrak bir alandır.

Yaklaşık 800 ziyaretçiye hizmet verecek piknik masası, piknik ocağı bulunan park içerisinde tuvalet ve yağmur barınaklarıda bulunur. Piknik ve gezinti için Soğuksu Milli Parkına gidecek olan ziyaretçiler için Çeşme, Otopark, Konaklama, Büfe, Mescit, Çocuk Oyun Alanı, Koşu parkuru, seyir terası, yürüyüş yolu, bisiklet yolu gibi imkanları mevcuttur. Ayrıca parkta güvenlik noktaları bulunur.

Soğuksu Milli Parkı Atatürk Çamı

Soğuksu Milli Parkı Atatürk Çamı bölgesi tarihi bir değeri sahiptir. Bu bölgede oturup çay içen Mustafa Kemal Atatürk “Burası Ankara’nın akciğeri” diyerek bölgenin önemi ve güzelliğini belirtmiştir. Her yıl 16 Temmuz’da Kızılcahamam belediyesi tarafından “Atatürk Günü” etkinliği düzenlenmektedir.

Soğuksu Milli Parkı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Milli parka araçsız olarak girişler, otomobil ile girişler, motosiklet ve ATV ile girişler ücretsizdir. Otobüs girişleri ise 195 TL’dir.

Soğuksu Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?

Ankara Merkezine yaklaşık 80 km uzaklıkta bulunan Soğuksu milli parkına Ankara’dan gitmek için Ankara Çevre yolu üzerinden Kazan – Kızılcahamam çıkışından çıkılması ve Kızılcahamam İlçesine doğru ilerlenmelidir. Otoyoldan çıkıldıktan sonra D750 Ankara Bolu yolu üzerinden Kızılcahamam’a kadar gidilmelidir. Yaklaşık 55 km ilerledikten sonra Kızılcahamam İlçesine ulaşmış olursunuz. Kızılcahamam ilçesine ulaştıktan sonra trafik tabelasında Soğuksu Milli Parkı yönünü gösteren tabelayı göreceksiniz.

Sağdan kavşağa girildikten sonra Sola dönerek Kızılcahamam ilçesi içerisinden Milli Park doğru gitmeye başlayın. Bu kavşaktan sonra yaklaşık 5 km ilerleyerek Milli Parka ulaşabilirsiniz. Bu 5 kmlik yol boyunca bir çok tabela sizi Milli parka yönlendirecektir.