Ana Sayfa Kayseri Sultan Sazlığı Milli Parkı – Kayseri

Sultan Sazlığı Milli Parkı – Kayseri

Sultan Sazlığı Milli Parkı

Sultan Sazlığı Milli Parkı iç Anadolu Bölgesi’nde, Kayseri ili, Yeşilhisar, Develi ve Yahyalı ilçeleri arasında, ayrıca üç önemli turizm merkezinin ortasında yer almaktadır. Daha önce tabiatı koruma alanı iken 2006 yılında milli parka dönüştürülmüştür. Toplam alanı 24.357 hektardır. Tatlı ve tuzlu su ekosistemlerinin bir arada bulunduğu nadir bir ekosistem oluşu, nesli tehlikeye düşmüş veya düşebilir türlerinde yer aldığı 301 kuş türünün beslenme, barınma ve kuluçka alanı oluşu, Avrupa’da turna, flamingo, akbalıkçıl, kaşıkçı kuşlarının bir arada kuluçkaya yattığı tek alan oluşu kaynak değerlerini oluşturmaktadır.

Sultan Sazlığı Milli Parkı Bilgileri

Bölge Müdürlüğü  7.Bölge (Adana)
Bulunduğu İl  Kayseri
Bulunduğu İlçe  Yeşilhisar, Develi
Kapladığı Alan  24.357 Ha.
İlan Tarihi  17.03.2006
Noktasal Koordinat  38°15’08.86”K – 35°17’00.50”D
Yükseklik  1000 m.

 

Erciyes Dağı‘nın güneybatısında bulunan Develi Ovası’nın alçak kesimlerinde yer alan Kayseri‘nin doğal güzelliklerinden bir tanesidir. İç Anadolu Bölgesi’nde Kayseri il sınırları içerisinde Develi, Yahyalı ve Yeşilhisar ilçelerinin oluşturduğu üçgen içerisinde bulunan Sultan Sazlığı, kuzeyi Erciyes, Develi, Akpınar ve Çiçekliyurt Dağları, güneyi Toros silsilesine bağlı Aladağlar ve Elmalı Dağları batıda Kartalkaya ve İncil Dağları ile çevrili.

 

Tatlı su ve tuzlu su ekosistemlerini bir arada bulunduran ve Afrika ile Avrupa arasındaki iki ana kuş göçü yolunun kesişim noktası olan Sultan Sazlığı, Anadolu’nun en değerli bölgelerinden biri. İsmini, IV. Murat’ın 1636’da Revan Seferi’ne çıkarken burada konaklamasıyla alan Sultan Sazlığı, sahip olduğu 301 farklı kuş türü ve zengin bir bitki örtüsüyle Manyas Gölü Kuş Cenneti’nden sonra Türkiye’nin en önemli ikinci kuş cenneti.

Sultan Sazlığı Milli Parkı Nerede Nasıl Gidilir

Özellikle doğa fotoğrafçılarının yoğun rağbet gösterdiği Sultan Sazlığı Milli Parkı’nı çevreleyen dağlar, panoramik bir manzara sunuyor. Ayrıca Sultan Sazlığında çeşitli zamanlarda kuş ve yaban hayat gözlemcileri yoğun olarak bulunuyor.

Sultan Sazlığı Milli Parkı’na Kayseri şehir merkezinden ulaşım çok kolay. Merkezden hareket eden Yahyalı minibüslerini kullanarak 1,5-2 saat uzaklıktaki Sultan Sazlığının içinde yer aldığı Ovaçiftlik Köyü’nün girişine gidebilirsiniz.

Kayseri’ye havayolu gelip buradan Sultan Sazlığı Milli Parkı’na geçebilirsiniz. Kayseri kent merkezine 5 km mesafede yer alan Kayseri Havalimanı’ndan araç kiralayarak parka ulaşım mümkün. Kayseri Havalimanı çıkışının birkaç yüz metre ötesindeki duraktan geçen otobüs ve dolmuşlara binerek de şehir merkezine gidebilirsiniz. 100 ve 102 No’lu belediye otobüsleri sizi merkeze ulaştıracak. Kent merkezine ulaşmak için kullanabileceğiniz bir diğer araç ise Havaş servisleri. Günün erken saatlerinden itibaren hareket eden servislerle Şehirlerarası Otobüs Terminali de dahil birçok noktaya kolayca ulaşabilirsiniz.

Otobüsle Kayseri’ye indikten sonra otobüs servisleri veya taksilerle merkeze geçtikten sonra buradan Bünyan, Akkışla, Sarıoğlan, İncesu, Yahyalı, Develi ve Tomarza’ya her saat başı hareket eden dolmuşları kullanabilirsiniz. Sultansazlığı için Yahyalı dolmuşlarına binmeniz gerekiyor.

Trenle Kayseri’ye ulaşım düşünürseniz, her sabah 08:00’de İstanbul Haydarpaşa’dan kalkan Doğu Ekspresi, Eskişehir-Ankara-Kayseri’ye uğradıktan sonra Kars’a devam ediyor. Güney Ekspresi, her akşam Haydarpaşa’dan 20.00’de kalkıyor, Ankara-Eskişehir-Kayseri’ye uğradıktan sonra Tatvan’a devam ediyor. Kayseri Tren Garı’ndan merkeze gelip buradan Yahyalı dolmuşlarıyla Sultan Sazlığı’na geçebilirsiniz.

Sultan Sazlığı Milli ParkıKayseri‘nin olduğu kadar Türkiye’nin en önemli milli park alanlarından biri. Erciyes Dağı‘nın güneybatısında yer alan milli parkta doğal güzelliklerin keyfini sürebilirsiniz.

Kaynak : gezievreni.com