Ana Sayfa Kocaeli Sultanbaba Türbesi – Kocaeli

Sultanbaba Türbesi – Kocaeli

Kocaeli’nin Gölcük ilçesi Değirmendere beldesi sınırlarında bulunan Örcün Köyünde bir mezarlığın tepesinde bulunan Sultanbaba Türbesi Osmanlı dönemine aittir. Türbe içerisinde Halveti Tarikatının Şemsi Kolu’na bağlı Sultan Baba’ya (İbrahim Ethem Hz.) ait ahşap bir sanduka* ve III. Selim zamanından kalma 1787 yılına ait bir berat bulunmaktadır.

Sanduka : genellikle seçkin kişilerin asıl mezarının üzerine yerleştirilen, tahta ya da mermer tabut.

Berat : Osmanlı döneminde, bir göreve getirilen, aylık bağlanan, ayrıcalık, nişan ya da san verilen kimseler için çıkarılan padişah buyruğu.

Sultan Baba olarak bilinen İbrahim Ethem Hz. Osmanlı döneminde Fatih Sultan Mehmet zamanında Sinop ilinden gelerek türbenin bulunduğu bölgeye yerleşmiş ve burada ev ve haman inşa etmiştir. Ayrıca çeşitli bağlar yetiştirmiştir. Sultan Baba’nın hastalıkları iyileştirmek, vücut sıkıntılarına çare bulmak ve az yiyecekle çok kişiyi doyurmak gibi kerametleri olduğu rivayet edilmektedir.

Günümüzde özellikle Gölcük ve Kocaeli ilinde gelenek olarak sünnet olacak erkek çocuklar türbeyi ziyaret eder.

Değirmendereye bağlı Örcün Köyü yeşil doğası ve şirin yollarıyla güzel bir Kocaeli köyüdür. Türbe büyük ağaçlık ve yeşil bir alanın tepesinde bulunmaktadır.

Rivayet 

Sultan Baba Türbesi’nin teşekkülünde bir “harç” vazifesi gören kerâmetler, “Sultan Baba” adının verilişine de vesile olur. Padişah’ın kızı çaresiz bir hastalığa yakalanır. Rüyasında Derviş Baba’yı görür. Bir başka rivayete göre kerâmetleriyle tanınan Derviş Baba’ya gitmesi salık verilir. Derviş Baba, rüyasında gördüğü yollardan geçerek Örcün’e gelen Sultan’ı sağlığına kavuşturur. Bunun üzerine Padişahın kızı, Derviş Baba’ya, “Siz, benim Baba Sultanımsınız” der ve “Baba Sultanım” diye hitap eder. O günden sonra Derviş Baba, “Baba Sultan” adıyla anılır.

Sultan Baba Türbesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Örcün Köyünde bulunan Sultanbaba türbesine Karamürsel yönüne doğru giderken Değirmendere merkezinden köprülü kavşaktan Sola dönerek Kalıcı konutlar yolu kullanılmalı ve Örcün Köyü yolu üzerinden devam edilmelidir.