Sakarya’nın Taraklı ilçesi sınırları içerisinde bulunan tarihi Çınar ağacının yaşı tam olarak bilinmiyor ancak 700 yaşında olabileceği tahmin ediliyor. Yaklaşık olarak Osmanlı Devleti ile aynı yaşta olan Çınar Ağacının gövdesindeki delik bir insanın eğilmeden rahatlıkla girebileceği genişlikte.

Osmanlı İmparatorluğunda fethedilen şehirlere çınar ağacı dikilmesi geleneğine uyarak dikilmiş olduğu tahmin edilen Tarihi Taraklı Çınar Ağacı Taraklı’nın fetih tarihine bakarak 1293-1294 yılları arasında dikilmiş olabilir rivayeti bulunuyor.

Bu çınar ağacanın yaklaşık 700 yıl boyunca bu noktada ayakta kaldığını bilerek ona bakmak ve bu ağacın altından nesillerin ve nice insanların oturup serinlediğini veya dinlendiğini düşünmek bile insanı farklı duygulara taşıyor.

Günümüzde Taraklı Tarihi Çınar Ağacı etrafında bir işletme bulunmuyor. Özellikle Çınar Ağacını görmek için uzak bir noktadan gelmek pek mantıklı sayılmıyor. Ancak yolunuzun Taraklı’ya düşmesi durumunda bu yaşlı çınar ağacına uğramanız ve bu duygu tadmanız isabet olacaktır.

Çınar Ağacına Nasıl Gidilir?

Taraklı Çınar Ağacı Sakarya’nın merkezine 66 km, Taraklı’nın merkezine ise yaklaşık 1 km uzaklıktadır.