Kocaeli’nin Merkez İzmit ilçesi Akçakoca Mahallesinde İzmit Saat Kulesinin biraz üstünde bir yokuşta bulunan Tarihi Kapanca Sokağı 19. yüzyıl Osmanlı mimarisini tam anlamıyla yansıtan ve günümüzde de bu görünümünü koruyan tarihi bir sokak.

Saat Kulesinin yan tarafında bulunan yoldan yokuş yukarı çıkıp taksi durağının yanından devam ederek yaklaşık 350 metre çıktığınızda karşınıza Kapanca Sokak çıkıyor. Tabelaların Kapanca Sokağı belirtse bile zaten sokağın üst bölümdeki girişini gördüğünüzde Osmanlı mimarisi evleri gördüğünüzde zaten doğru yere geldiğinizi anlıyorsunuz.

Taksi durağını geçtikten sonra arnavut kaldırımı döşenmiş yola girdiğinizde karşınıza tarihi bir manzara çıkıyor. Sokak içerisinde bulunan 18 tarihi ev koruma altında. Bazılarının restorasyonları devam ediyor.

Sokakta tarihi evlerin haricinde tarihi bir çeşmede bulunuyor. Ahilik Araştırma Derneği binasının olduğu sokak önünde bulunan çeşmede su akmıyor.

Sokak üzerinde Kocaeli Basın Müzesi bulunuyor. İçerisinde gazete ve basın yayın organları tarafından kullanılan daktilolar, araç ve gereçler ve gazete küpürleri gibi sergiler var.

İzmit Tarihi Çarşı tabelasının bulunduğu bir evde ise hat sanatı örnekleri, tarihi giysiler ve ev gereçlerinin sergilendiği bir bölüm var. Burada hediyelik ürünlerde satılıyor.

İzmit Tarihi Çarşı

Tarihi Kapanca Sokağın bulunduğu bölgede Akçakoca Mahallesinde bulunan meydanda bir Osmanlı Açık Hava Müzesi tasarlanmış. Bölgede Kapanca Sokak harcinde bir çok sokakta yine tarihi yapıları bulmak mümkün. Meydanda Kayı Boyu Günlük Yaşam Alanı gibi öğretici ve etkileyici bölümlerin bulunuyor.

Meydanda Kocaeli’yi fetheden komutan olan Akçakoca’nın bir heykelide bulunuyor.

Meydanın üst bölümünde ön tarafı siyah camla kaplı, arka bölümü Süleyman Paşa Hamamı restore edilerek restorana dönüştürülmüş Çinili Mutfak işletmesi bulunuyor. Burada tatlı çeşitleri yiyebilir ve tarihi yapının koridorlarında gezebilirsiniz. Mekan çok hoş ana yemekler 40 TL, çorba 8 TL, mezeler ise 12 TL ve verilen parayı fazlasıyla hak ediyor.

Çinili Mutfak

Tarihi Kapanca Sokak ve Akçakoca Meydanı Kocaeli’de gezilecek yerler arasında mutlaka yerini almalı. Günümüzde tanıtımının pek yapılmadığını ve şehrin arkasına gizlendiğini düşündüğüm bu bölgede muhteşem zamanlar geçirebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Tarihi Kapanca Sokağı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kapanca Sokağa gidebilmek için D100 karayolu üzerinden Ordu Evinde Seka Tüneli olarak bilinen noktaya gelmeden hemen önce saat kulesine doğru dönüp saat kulesinin hemen yanında yokuş yukarı çıkan yolu kullanmalısınız.