Ana sayfa Akarsu ve Şelaleler “Tarsus Şelalesi” Tarsus’un Huzur Veren Adresi

“Tarsus Şelalesi” Tarsus’un Huzur Veren Adresi

Tarsus Şelalesi, Berdan nehrinin sularının yaklaşık olarak 5 metrelik bir uçurumdan aşağıya dökülmesi ile meydana gelmiştir. Şelalenin olduğu bölge Roma döneminde mezarlık olarak kullanılmaktaymış. Bölgeye ulaştığınızda da şelalenin aktığı bölümdeki tahrip olmuş taşlar dikkatinizi çekecektir. Bu taşlar eski dönemlerde oyulmuş ve mezar olarak kullanılmıştır fakat zaman içerisinde şelalenin akıntısı ile tahrip olmuşlardır.
Şelalenin çevresinde oteller, piknik alanları ve restoranlar bulunmaktadır. Bu sayede huzurlu şelale sesini dinleyerek keyifli bir yemek yiyebilir ve dilerseniz hem tarih hemde doğa kokan bu alanda konaklayabilirsiniz. Bölge günümüzde mesire alanı niteliğini taşımaktadır.

 
Şelale, özellik ile de yaz aylarında son derece fazla turist çekmektedir. Bazı söylentilere göre yıkılan mezarlar çevreye dağılmış ve daha sonra defineciler tarafından sömürülmüştür. Bu sebep ile etrafta çok sayıda kayalık ile karşılaşmanız mümkün olacaktır. Fakat belirtiğimiz üzere bu mezarlar son derece yıpranmış ve tahrip olmuş durumdadırlar. Antik çağlardan kalan esintiler ve şelalenin muhteşem görüntüsü çok fazla turistin ziyaretine sebep olmaktadır. 
Tarsus Çayı veya Eski Çağ’da Kydnos Çayı da denilen nehre Abbasi Arapları tarafından “soğuk su” anlamına gelen El Baradan adı verilmiş, bu da zamanla Berdan olarak değişmiş. Berdan Nehri’nde yaklaşık 5 metre yükseklikten akan şelale,  Tarsus’a uzaklığı yaklaşık 2 km.