Gümüşhane’nin Şiran İlçesi Seydibaba Köyünde bulunan Tomara Şelalesi Doğu Karadeniz’in muhteşem doğasını sonuna kadar sergileyen harika bir doğal ortam ve görülmesi gereken bir yerdir. Şelale ve etrafındaki zengin bitki çeşitliliğine belediye tarafından yapılan peyzaj düzenlemeleri ve seyir terası eşlik ediyor. Su akışının yoğun olduğu ilkbahar aylarında şelale muhteşem bir görüntü ortaya çıkarır.

Bölge halkı ve ziyaretçileri tarafından piknik alanı olarakta kullanılan Tomara Şelalesi korunun bir tabiat parkıdır. Şelalenin karşı tarafında yukarıda bulunan cam teras ile Tomara Şelalesinin eşsiz görüntüsünü önünde hiç bir engel olmadan izleyebilirsiniz. Tertemiz ferah bir ortamı olan bölgede bulunan Alabalık tesisinde taze alabalığın lezzetini tadabilirsiniz.

Tomara Şelalesi Cam Teras

Ahşap köprüleri, cam terası, geçiş parkurları ve doğanın harika florası fotoğraf tutkunları için güzel manzaralar ve enstanteneler çıkaracak görüntüler sunuyor.

Ayrıca şelale sonrasında akan derenin kenarlarına yapılan çardaklar suyun sesi ile birlikte huzur veren bir ortam geçirmenize olanak veriyor.

Milli park içerisinde doğal yaşama denk gelebilirsiniz. Ceylan, tavşan v.b hayvanlar milli park içerisinde görülebilmektedir.

Sultan Sofrası

Bölgede bulunan restoranda Kahvaltı ( Yaklaşık 25 – 30 TL ), Alabalık, Kebap, Izgara, Gözleme gibi yemekler mevcut. Ayrıntılı bilgi ve iletişim için aşağıdaki telefon numarası kullanılabilir.

+90 533 540 09 55 (Tomara Şelalesi Sultan Sofrası)

Tomara Şelalesi Milli Parkı Giriş Ücreti

Şelale ve tabiat parkına kişi başı giriş ücreti alınmamaktadır. Ancak özel araçlar 10 TL’lik otopark ücreti ile giriş yapabilirler.

Tomara Şelalesi Milli Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Milli Park Şiran ilçesine yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunmaktadır. Şiran ilçesinden Şebinkarahisar yönüne doğru ilerlerken yol üzerinde şelaleye giden 2 adet dönüş noktası bulunmaktadır. Her 2 dönüş noktasında Tomara Şelalesi tabelası ve dönüş sonrası bölgeye ulaşım için gerekli yön tabelaları bulunmaktadır.