1991 – 2006 yılları arasında Türkmenistan Devlet Başkanlığında bulunan ve Aralık 2006 yılında vefat eden Saparmurat Türkmenbaşı’nın soyismini taşıyan Türkmenbaşı Tabiat Parkı Türkmenistan ile paylaşılan ortak kültürün bir simgesi olarak gösterilir.  İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunan Türkmenbaşı Tabiat Parkı çoğunlukla fıstık çamı ağaları bulunur.

Türkmenbaşı Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

Maslak Büyükdere Caddesi’nden, Hacıosman semti yönüne gidildiğinde, Çayırbaşı sahiline inen yol üzerinde sol tarafta yer almaktadır. KYK Bahçeköy Öğrenci Yurdu ile yanyana yer almaktadır.

Maslak-Sarıyer yolunun Hacıosman mevkiinde, Hacıosman-Bahçeköy-Kilyos yolu kavşağında bulunmaktadır. Yenikapı-Hacıosman metrosu ile Hacıosman metro istasyon durağında inerek veya Sarıyer, Tarabya ve Bahçeköy yönünde giden otobüs ve minibüsleri kullanarak Hacıosman durağında inerek alana ulaşılabilmektedir.

Türkmenbaşı Tabiat Parkında Neler Yapılır?

1998 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilen parkta Piknik alanları, WC, Çocuk parkı gibi hizmetlerde verilmektedir. Bölgede günübirlik hoş bir vakit geçirmek mümkündür.