Sakarya’nın Akyazı ilçesi sınırlarında bulunan Dokurcun Beldesi içerisinde ziyaretçilerinin bekleyen Turnalı Yaylası yeşilin her tonunu barındıran muhteşem bir tabiata sahiptir ve içerisinde küçük bir gölet bulunur. Aynı bölgede bulunan Çiğdem yaylasına yaklaşık 1,5 km uzaklıktadır.

Yayla piknik yapmak, çadır kampı kurmak ve doğa fotoğrafları çekmek için bir çok olanağa sahip. Çok fazla bilinmemesi nedeniyle sakin ve kalabalıktan uzak bir gün geçirmek isteyenler için gezilmesi gereken bir yer olarak aklınızda bulunmalıdır.

İçerisinde barındırdığı küçük ahşap yayla evleri ve sık ormanla kaplı çevresi ile adeta İsviçre köylerinden bir parça hissi veren Turna Yaylası bol oksijenli, küçük göletiyle mavinin ve yeşilin muhteşem tonlarıyla sizi stresten uzak bir noktaya götürür.

Eğer daha çok ziyaretçi çeken Çiğdem Yaylası’na ziyarete gidiyorsanız hemen yakınında bulunan Turna Yaylasına’da uğramanızı tavsiye ederiz.

Turna Yaylasına Gitmeden Önce?

Bölgeye gidiş yollarında yerleşim yerlerinden ayrıldığınızda yol üzerinde temel ihtiyaçlarınızı ve alışverişlerinizi yapabileceğiniz bir işletme bulunmuyor. Bu nedenle ihtiyacınız olan malzemeleri mutlaka yola çıkmadan temin etmelisiniz. Turna Yaylasına kişisel aracınız ile gitmeniz gerekiyor. Aracınızın yeterli yakıta sahip olduğundan emin olmalısınız.

Turna Yaylasına Nasıl Gidilir?

Turna yaylası ve Çiğdem yaylasına aynı yoldan ulaşım mümkün. Yayla yolu virajlı ve dar kesimleri sahip. Ancak bir çok doğa sever için bu yollarda araç kullanmak bir zevk olacaktır. Keskin virajlara ve yolda oluşan çukurlara dikkat etmenizde fayda var.

Turna Yaylasına ulaşmak için Akyazı ilçesi üzerinden D140 Adapazarı – Mudurnu yoluna ilerleyerek Dokurcun Beldesi yerleşim yerini geçtikten hemen sonra yol ayrımından sola doğru saparak köy yoluna girmeniz gerekiyor. Bu noktada tabela ve yön işaretleri bulunmadığı için navigasyon kullanmanız ve Dokurcun içerisinde bir kişiye sormanızda fayda var. Daha sonrasında yaklaşık 13 km tırmanma gerçekleştirerek Turna Yaylasına ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki haritadan turna yaylası ve çiğdem yaylasının konumunu görebilirsiniz.

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Ne Yapılır?