Nevşehir – Kapadokya’da bulunan Uçhisar kalesi aslında bir peri bacasıdır. Kapadokyanın en büyük ve ihtişamlı peri bacası olan Uçhisar Kalesi Roma döneminden başlanarak oyulmaya ve bir yaşam alanına inşa edilmeye başlanmıştır. Kalenin zirvesi tüm Kapadokya’yı görebilecek harika bir manzaraya sahiptir. Girişin ücretli ancak uygun fiyatlı olduğu Uçhisar Kalesi Kapadokya’nın en çok ziyaret edilen noktasıdır.

Uçhisar Kalesi Hakkında Bilgi

Kale Tarihi

Oyulma yöntemi ile çok sayıda oda, ev, sığınak, depo, sarnıç, mezar, mahsen, yapılmış ve özellikle Roma dönemide Arap akınlarına karşı savunma amaçlı kullanılmıştır. Konumu itibariyle kale hem gözlem noktası hemde savunma aracı olarak tarih boyunca bir çok devlet tarafından aktif olarak kullanılmıştır. Günümüzde turizm merkezi olarak kullanılan kalenin içi ve çevresinde 1960 yıllara kadar yaşam olduğu bilinmektedir.

Uçhisar Kalesi İsmi Nerden Geliyor?

Selçuklu ve sonrasındaki beylikler döneminde kalenin konumu Selçuklular’ın doğu sınırı, Kadı Burhanettin Beyliği’nin batı sınırı, Karamanoğulları’nın doğu sınırı olması nedeniyle Uçhisar Kalesi olarak adlandırılmıştır.

Kalenin Konumu

Uçhisar Kalesinin zirvesi Güvercinlik Vadisi’nden, Avanos’a doğru tüm vadiler, Ortahisar Kalesi, Göreme Beldesi, Göreme Açıkhava Müzesi, Kılıçlar Vadisi, Kızılçukur, Güllüdere, Çavuşin, Boztepe, Aktepe, Avanos bölgelerini direk olarak görebileceğiniz bir noktadır.

Kale İçi ve Zirvesi

Kalenin zirve noktasında çok sayıda oyma küp, oyma mezar ve büyük sarnıç bulunuyor. Kuzey yönüne doğru bakıldığında Cevizli Peribacaları, batı yönünde Nevşehir ve Oylu Dağı’nı, ön bölümde yeni Uçhisar’ı, ve güneybatı yönünde Hasan Dağı zirvesini görebilmek mümkündür. Kalenin zirvesi Kapadokya’yı kuş bakışı görebileceğiniz tek yerdir.

Aşağıdaki panaromik fotoğraf ile zirvenin görüş alanını görebilirsiniz.

Uçhisar Kalesine Giriş Ücreti Ne Kadar?

Giriş için Öğrenci 4 TL, Tam Bilet için ise 8 TL ücret ödemeniz gerekmektedir. Haftanın 7 günü 07:00 ile 17:30 arasında ziyarete açıktır.

Uçhisar Kalesine Nasıl Gidilir?

Nevşehir merkezine yaklaşık 5 km mesafede bulunan Uçhisar Kalesi Kapadokya’da neredeyse ayak bastığınız her noktadan görülebilecek noktadır.