Uluabat gölü Bursa il sınırları içerisinde Karacabey ve Mustafa Kemal Paşa ilçeleri arasında yer alır. Eğer Marmara’nın kuzeyinden Ege yönüne doğru yolculuklar yapıyorsanız Uluabat gölünü her zaman görüyorsunuz demektir. Bursa merkezini geçtikten sonra Karacabey’e doğru giderken sol tarafınızda gördüğünüz göl olan Uluabat gölüdür.

Göl içerisinde bulunan bir yarımadada kurulu olan Gölyazı köyü tarihi ve turistik açıdan bir çok eser barındırır. Günümüzdede yerleşimin yaklaşık 800 metre uzunluğundaki antik surların içinde devam ettiği köyde geleneksel konut mimarisi, bazı noktalarda sur kapıları ve kuleleri görmek hala mümkündür. Hatta köy içerisindeki bazı noktalarda Roma Bizans ve Osmanlı geleneksel mimarileri içiçe geçmiş bir vaziyette görülebilir.

Bölgeye ilkbahar aylarında gitmeniz durumunda yükselen su nedeniyle su içinde kalan ağaçlar ve göldeki ördek, pelikan gibi canlılar muhteşem görüntüler çıkartmaktadır.

Köyün arnavut kaldırımlı dar ve şirin sokakları ve güleryüzlü yerlileri size güzel bir gün geçirtecek.

Kayıklarda eşleriyle birlikte balık avlayan kadınlar görebilirsiniz. Köy meydanında balık mezadı kurulur. Köyde kahvehaneler, fırın ve bakkal mevcuttur. 700 yaşını aşmış çınar ağacı da Gölyazı’nın en önemli anıtlarından biridir.

Uluabat Gölü

Bursa merkeze 30 km uzaklıktaki Uluabat gölü içerisindeki adaların en büyüğü olan Nailbey Adası’da bulunan manastır Bursa ve çevresinde günümüze kadar ulaşabilen en eski manastırlardan biridir.

Marmara’nın 15KM güneyinde bulunan Uluabat gölü, balık ve kuş popülasyonları açısından Türkiye’nin en zengin göllerinden birisidir.

Gölyazı ve Uluabat köylerinden hareket eden kayıklarla gölde gezi yapabilirsiniz.

Uluabat Gölüne Nasıl Gidilir?

Yazımınız başındada belirttiğimiz gibi Bursa merkezinden yaklaşık 30 km Karacabey yönüne gidildiğinde solda Uluabat gölü görülebilir. Ayrıca Gölyazı köyüne gidebilmek için aşağıdaki yolu takip edin.

Bursa merkezinden yaklaşık 15 km Karacabey yönüne doğru gittiğinizde karşınıza Gölyazı tabelası çıkacaktır. (Ağlağan Çınar yönüne doğru) bu kavşatan girildikten sonra yaklaşık 6 km ilerlediğinizde Gölyazı köyüne ulaşmış olursunuz.

Ayrıca bölgeye yakın olan Manyas Kuş Cenneti Milli Parkınıda ziyaret edebilirsiniz.