Ana Sayfa Tarihi Mekanlar Atatürk Köşkü – Yalova

Atatürk Köşkü – Yalova

Atatürk’ün Yalova ziyaretlerinde kullandığı ve Baltacı Çiftliği içerisinde bulunan köşk 1929 yılında bizzat Atatürk’ün emriyle Prof. Hakkı ELDEM tarafından sadece 38 günde inşa edilmiştir. İki katlı olan köşk tamamen ahşaptır. Mimarisi Cumhuriyet dönemi izlerini taşımaktadır. İçerisinde bulunan eşyalar günümüze kadar korunmuş ve sergilenmektedir.

Lütfen Dikkat : Köşk Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

Köşk içerisine giriş ücretli. İçerisi gerçekten tarih kokuyor. 4 kabul salonu ve 11 odası bulunuyor. İçerisindeki eşyalar İstanbul’daki çeşitli saraylardan köşke getirilmiş. Genel olarak içerisinde tablolar, İran ve Hereke halıları, vazolar, Karyolalar, Radyo, Piyano gibi günümüze kadar korunmuş gereçler bulunur. Köşk içerisinde fotoğraf çekmek yasaktır. Köşk tam bir doğa harikası ortamın içerisinde yer alıyor. Etrafında piknik alanlar, dinlenme yerleri, termal oteller, restoranların bulunduğu bir hatıra ormanı içerisinde bulunuyor.

Yalova Atatürk Köşkü – Kaynak : Kültür Portalı

Köşk 1984 yılına kadar devlet işleri için kullanılmış ve bu tarihten sonra restore edilerek müzeye çevrilmiştir. Köşk içerisinde Atatürk’ün kullandığı eşyaların yanısıra döneme ait araç ve gereçler sergilenmektedir.

Konumu itibariyle Yalova ziyaretiniz sırasında Köşkü ve etrafındaki muhteşem doğayı ziyaret etmelisiniz. Yalova Termal bölgesi Yalova’nın turistik açıdan en gözde ilçesidir.

Yalova Atatürk Köşkü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Yalova Merkezine 12 km mesafedeki Termal İlçesinde bulunmaktadır. İl merkezinden İlçeye kalkan minibüslerle ulaşım sağlanmaktadır.