Ana Sayfa Bolu Yeniçağa Gölü – Bolu

Yeniçağa Gölü – Bolu

Bolu’nun Yeniçağa ilçesi sınırlarında ilçe ile aynı ismi taşıyan Yeniçağa Gölü D100 karayolu ve E80 otoyolunun hemen kıyısında kısa süreliğine ziyaret edilebilecek ve dinlenilebilecek bir çanak* göldür. Göl manzarasının yanı sıra, dinlenme ve piknik alanı, kuş gözlem kulesi bulunuyor.

Çanak Göl: Doldurduğu doğal çanağın kökeni kırılma, çökme gibi olaylara dayanan göl türü.

Göl kıyısında bir seyir terası bulunuyor. Ayrıca göl balıkçılığı için ideal noktaları var. Karadeniz yolu üzerinde kısa bir mola için tercih edilebilir. Gözlem kulesinin hemen yanında bir çocuk parkı bulunuyor.

Göl kenarında bulunan piknik alanında masalar ve masa kenarlarında mangal şömineleri bulunuyor. Burada rahatlıkla mangal yapabilirsiniz. 

Yeniçağa Gölü Piknik Alanı

Göl çevresi günümüzde kendi haline bırakılmış bir izlenim veriyor. Çevre düzenlemesi ve olanaklar arttırılması durumunda Bolu’da bulunan Gölcük Gölü ve Abant Gölü gibi hakkettiği değeri görebilme potansiyeline sahip. Bazı günlerde tekne turları yapıldığı söyleniyor ancak gereken bilgiyi alabilecek bir muhatap bulmak zor.

Göl kıyısında çadır kurup kamp yapabilirsiniz. Böyle bir durumda sineklere karşı tedbirli olmanızda fayda var.

Göl, Kuzey Anadolu Fay Hattının oluşturduğu çukurun alüvyonla dolu olması sonucu ortaya çıkmış ve uzunluğu 7 km genişliği ise 2,5 km civarındadır. Göl suyu zemindenki su kaynağının yanı sıra Deliler Deresi ve Kuzuviran Deresinin sularıyla beslenmektedir. Gölün ortalama derinliği 5 metre, en derin noktası ise 12 metredir. Göl suyunun dışarıya akışı yoktur. Kapalı havza statüsündedir.

Yeniçağa Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir?

D100 karayolu Yeniçağa ilçe merkezinde kavşakta Yeniçağa Gölü ve Kuş Cenneti Mesireliği tabelasını görebilirsiniz.