Manisa’nın Yunuemre ilçesi Uzunburun Mahellesi içerisinde bulunan Yoğurtçu Kalesi Bizanslılar tarafından 13. yy. başlarında Türk akınlarından korunmak amacıyla inşa edilmiştir. Kale konum itibariyle Gediz Ovasına hakimdir. Ayrıca ulaşımın zor olması konumunun özenle seçilmiş olduğunu göstermektedir.

Bizans dönemi sonrasında bölgeye yerleşen Yörükan gruplarının bu kaleyi yoğurt yapımı için kullanması sonucu kaleye Yoğurtçu Kalesi adı verilmiştir.

Yoğurtçu Kalesi’nin doğu, batı ve güney yönünde dış surları bulunur ve bu surlar iç kaleyi korumaktadır. Dış surlarda belli aralıklarla kulelerin inşa edildiği gözlenmektedir. Günümüzde iç kalede ve surlarda çeşitli amaçlarla yapılmış bazı alanlar olduğunu gösteren kalıntılar bulunmaktadır.

Yoğurtçu Kalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kale Manisa İzmir il sınırları yakınında bulunmaktadır. Manisa merkezine yaklaşık 20 km mesafesi vardır. Kaleye gitmek için Manisa merkezinden Menemen yönüne doğru giderek yol üzerinde Akgedik beldesine dönüş yapın. Bu kavşaktan döndükten sonra Uzunburun mahallesine doğru ilerleyerek kaleye ulaşabilirsiniz.