Yalova merkezinde bulunan Yürüyen Köşk 1929 yılında bizzat Atatürk’ün emri ile yaptırılmıştır. Yürüyen Köşk adınında bir hikayesi vardır. Atatürk bir gün çiftliğe geldiğinde bahçıvanın köşkün hemen yanındaki ağacın dallarını kesmeye çalıştığını görmüştür. Yanına çağırıp nedenini sorduğunda ağaç dallarının köşkün duvarlarına zarar vermemesi için kestiği cevabını alır. Atatürk bunun üzerine ağaca dokunulmamasını ve köşkün kaydırılmasını emreder. İstanbul’dan getirilen tren rayları ile bina 4,8 metre kaydırılarak ağacın iz düşümünden uzaklaştırılır. Bu olay sonrası köşke Yürüyen Köşk adı verilir. 

Köşk içerisinde rehber eşliğinde gezmek için 2 TL ücret ödemeniz yeterli oluyor. Köşk yanında bulunan çınar ağacı yaklaşık 400 yaşında.

Termal ilçesine gitmeniz durumunda yine Atatürk’ün emri ile inşa edilen Atatürk Köşkü’de görülmeye ve gezilmeye değer yerlerden biri.

Yürüyen Köşk Nerede ve Nasıl Gidilir?

Yalova Merkezinde sahil yürüyüş yolu üzerinde bulunan Yürüyen Köşke isterseniz yürüyerek isterseniz İDO noktasından toplu ulaşım araçları ile kolayca ulaşabilirsiniz.