Sanayi kenti olarak bilinen Kocaeli’de Türkiye’de eşine az rastlanır bir güzellik olan Yuvacık Barajı bölgesi yerli ve yabancı bir çok kişinin uğrak noktası haline geldi. Yuvacık barajı gölü sayesinde zaten yeşil olan doğasına tabiat güzelliği katan bölgede bir çok aktivite yapmak mümkün. Ulaşımın kolay ve şehir merkezine diğer bölgelere göre yakın olmasından dolayı çoğu insanın tercih ettiği Yuvacık Barajında bir çok restoran ve cafe bulunmaktadır.

Yuvacık Barajı Doluluk Oranı, yuvacık barajı su seviyesi hakkında bilgi arıyorsanız buraya tıklayarak İSU web sitesinden direk anasaydanın alt bölümünde yuvacık barajı su oranı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Baraja Ayrıca Kirazdere Barajı‘da denmektedir.

Öncelikle eğer baraja haftasonu ve güzel bir yaz günü çıkıyorsanız mutlaka erken saatlerde yola çıkmalısınız. Bir çok kişi Yuvacık Barajı gölü kenarında bulunan ağaçlık kesimlerde piknik yapmak için duraklamakta ve haftasonu öğlen saatlerinde bu bölgede yer bulabilmeniz zorlaşmaktadır.  Ayrıca barajın beslendiği iki dere olan Serindere ve Kirazdere üzerinde bir çok restoran, Alabalık tesisleri, piknik alanı, kamp alanı ve konaklama alanı mevcuttur. Bölge adeta Karadeniz’in bir parçası tadındadır. Yine haftasonu bu işletmelerde yer bulmak oldukça zordur.

Güzel bir yaz gününde buraya gitmeye kadar verdiğinizde ve Yuvacık merkezini geçtikten sonra Yuvacık barajı gölünü önünüzde gördükten sonra manzara sizi hayran bırakacak ve doğayla içiçe bir gün geçirmek için doğru yere geldiğinizi anlayacaksınız. Yazın en sıcak günlerinde bile serin havası ve muhteşem doğasıyla bölgede oturup manzarayı seyretmek bile size iyi gelecek.

Yuvacık Barajı manzarası eşliğinde piknik yapmanın yanında barajı besleyen iki dere üzerinde bulunan restoran ve konaklama merkezleri harika bir ortama sahip.

Bu işletmelerin çoğunda self servis piknik alanları ve masaları, ATV turu, paintball, Zipline gibi aktiviteler yapmak mümkün. Ayrıca bazı işletmeler dere üzerinde salıncak ve masa kurarak doğayla içiçe olmanın eğlencesini ikiye katlıyor.

Yuvacık Barajı Restorantlar

Serbahçe Restoran Cafe

Barajı geçtikten hemen sonra Gazinin Yeri işletmesinin biraz ilerisinde bulunan Serbahçe Restoran hemen derenin kenarında eşsiz güzelliği ve muhteşem bir şelalesi ile çok güzel vakit geçirebileceğiniz bir restoran. Aşağıdaki sizler için hazırladığımız video ile Restoran hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Karaaslan Kamping

Yuvacık barajında en çok tercih edilen ve bir çok aktiviteyi yapma imkanının bulunduğu Karaaslan Kamping’de Kahvaltı, Restorant, Konaklama, ATV Safari, Offroad Safari, Trekking, Paintball, Zipline gibi bir çok seçenek bulunuyor.

Karaaslan Kamping Kahvaltı

Karaaslan Kamping alanında serpe köy kahvaltısı seçeneği mevcut. Kahvaltı içeriğinde şunlar var ;

Köy Peyniri, Salatalık, Domates, Kaşar Peyniri, Patates kızartması, Yeşil ve siyah zeytin, Menemen, Reçel, Köy böreği, Bal, Karadeniz muhlama, Tereyağı, Kiremitte peynir, Köy Ekmeği, Yumurta

Kahvaltı Fiyatı (Kişi başı) : 50 TL
15 Kişi ve Üstü Fiyat : 45 TL

Yuvacık barajında kahvaltı yapmak için bir çok işletme bulunuyor.

Şelale Restorant

Barajı geçtikten hemen sonra Kirazdere üzerinde bulunan küçük köprüyü geçmeden yol ayrımında bulunan Şelale Restorant Dere üzerine kurulmuş belli bir yükseklikte dökülen suyun çıkardığı muhteşem ses eşliğinde kahvaltı yapabileceğiniz bir nokta. Köy Kahvaltısı, mıhlama, kaşarlı mantar gibi seçeneklerin bulunduğu işletmede ayrıca Alabalık ve ızgara çeşitleride bulunuyor.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için aşağıdaki numaraları arayabilirsiniz.

Adres :
Yuvacık Barajı Kirazlı Dere Mevkii Yuvacık/Başiskele/Kocaeli

Telefon
📞0(535) 558 50 06
📞0(262) 345 00 04

🌍Şelale Restorant Konumu İçin Tıklayın.

Karakaya Piknik Alanı

Barajda ziyaret ettiğimiz noktaları görerek listemize eklemeye devam ediyoruz. 2021 yılı Temmuz ayında gittiğimiz Karakaya Piknik Alanı Yuvacık Barajında oldukça ilgi gören bir nokta. Pazar günü gittiğimiz için oldukça kalabalıktı. Masalar için 50 TL ödemeniz gerekiyor.

Aşağıdaki videoda ziyaretimiz esnasında çektiğimiz görüntüleri ve kısa bir bilgilendirme içeriğini görebilir ve Yuvacık barajına çıkış esnasında araç kamerası görüntülerini izleyebilirsiniz.

Yuvacık Barajına Nasıl Gidilir?

Yuvacık Barajına Ulaşım Sakarya, İstanbul ve Bursa taraflarından gelişlerde şu yollar izlenir.

İstanbul tarafından gelen kişiler İzmit merkezini geçtikten sonra Yalova – Bursa yoluna girerek Başiskele’ye doğru ilerleyebilir. Daha sonra yaklaşık 5 km ilerlediklerinde önlerine çıkan köprülü kavşatan Yuvacık yazan tabelası ile Yuvacık tarafına dönebilirler.

Bursa tarafından gelen kişiler Başiskele ilçesine geldiklerinde İstanbul yönünden gelenlerde olduğu gibi Yuvacık kavşağından dönmelidir.

Aynı şekilde Sakarya tarafından gelen kişiler Yalova – Bursa – Başiskele yoluna dönerek Yuvacık sapağına ulaşmalıdırlar.

Özetle 3 yöndende gelen kişiler ilk olarak Yuvacık sapağına ulaşmalıdır.

Yuvacık Barajı Sapağı – Sakarya – İstanbul – Bursa yönlerine göre kavşak.

Bu kavşaktan sonra Baraj ve Barajda bulunan işletmelerin tabelaları sizi baraja ulaştıracaktır.