Aydın’ın Kuşadası ilçesinde, Dilek Yarımadası Milli Parkı girişinde bulunan Zeus mağarası adete cennetten bir köşe gibi. Eğer Kuşadası’na yolunuz düştüyse buraya mutlaka gitmelisiniz. Aydın’da gezilmesi gereken yerler arasında yer alan Dilek Yarımadası Milli Parkı bölgesinde bulunuan mağara için bir çok keşif sitesinde yeteri kadar tanınmadığı yazılsa ad bölge kapasitesi kadar yeterince ilgi gördüğü söylenebilir. Ayrıca bu doğal güzelliklerin olduğu bölgelerde kalabalık gerçekten bazen sıkıcı olabilir. Zeus Mağarası ise sakinlik içerisinde görülebilecek harika doğal güzelliklerden bir tanesi.

İsmindende anlaşılacağı gibi mitolojik hikayelere konu olmuş olan Zeus mağarasının girişi ve bulunduğu kısım saklı bir yerde bulunması nedeniyle Milli Parka gelen bir çok ziyaretçi varlığından haberdar değilse görmeden bölgeden ayrılmaktadır.

Milli Park girişinde bir tabelası var ve söz konusu mağara olunca insanların pek ilgisi çekmiyor. Ancak giden kişiler tabiatın oluşturduğu muhteşem güzelliği görünce hayran kalıyor. Milli parka girdikten sonra küçük bir yürüyüşle mağaraya ulaşabilirsiniz. Mağaraya ulaşabilmek için bazı engebeli yollardan geçmek gerekiyor. Son bölümde mağaraya ulaşabilmek için nispeten kaygan bir zeminden geçerken dikkatli olmalısınız.

Mitolojide gök tanrısı olarak geçen Zeus’un kardeşi denizler tanrısı Posedion’u kızdırdığı ve kardeşinin gazabından kurtulmak için bu mağaraya sığındığı hikayesi vardır . Bir diğer mitoloji hikayeye göre Antik Panionion Birliği’nin bölge kralları toplantıları yapılırken kraliçeler mağarada yüzer ve mağaraya girenler Zeus’un yüzünün yansımasını görebildiklerini söylerler.

Bölgenin güzelliğinin yanı sıra sakinliği huzuru için tercih edilebilecek bir nokta. Elbette yaz tatili için oradaysanız muhtemelen Milli Park içi kalabalık ancak 150 metrelik bir yürüyüş ile sakinliğin, keşmekeşin olmadığı bir noktaya adım atmış oluyorsunuz.

Mağara içerisinde bir göl oluşumu var. Yer altı suları ile beslenen mağaradaki su temizliği ile sizi hayran bırakacak. Burada yüzmenin tadını çıkarabilirsiniz. Ancak suyun yazın en sıcak günlerinde dahi yaklaşık 5-10 derece olduğunu bilmenizi isteriz.  Eğer mümkünse bölgeye köylerde giyilen ve kara lastik olarak tabir edilen köy ayakkabısı ile gitmenizi öneririz.

Zeus Mağarası’na Nasıl Gidilir?

Mağara yazımızın başındada dediğimiz gibi Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı girişinde bulunuyor. Ayrıca Milli park giriş yapmak isterseniz 2018 yaya olarak 4 TL, Motosiklet ile 8 TL, Araç ile 12 TL ücret karşılığı giriş yapabilirsiniz. Mağaraya gidiş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Milli Park girişinde bir tabela size Zeus Mağarasının nerede olduğunu gösteriyor.

Kuşadası’nın güneyinden yer alan Dilek Yarımadasına özel aracınızla Kuşadası merkezinde Davutlar beldesine doğru giderek tabelaları takip edip ulaşabilirsiniz.

Dilek Yarımadası Kuşadası’na 27 km, Aydın’a 68 km, İzmir‘e 129 km, Ankara’ya 655 km, İstanbul’a ise 595 km. uzaklıkta bulunuyor.